Reakce na výměnu ministrů: marketingový trik, kosmetické úpravy a změna, která přišla příliš pozdě

Premiér a šéf ČSSD Sobotka v pátek oznámil, že ve vládě skončí ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. Podle vicepremiéra a ministra finančí Andreje Babiše z hnutí ANO se tak zbavil lidí, kteří ve vládě neměli být už od počátku. Babiš se ale spolu s lidovci shoduje na tom, že výměna přišla příliš pozdě a je spíše kontraproduktivní.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Andrej Babiš z hnutí ANO je s rozhodnutím premiéra Sobotky spokojený. Podle něj je ale výměna ministrů 11 měsíců před volbami kontraproduktivní. „Jsem rád, že pan premiér konečně došel ke stejnému závěru jako já a vyměnil ministry za ČSSD, kteří podle mého názoru neměli od začátku vůbec ve vládě být,“ uvedl Babiš.

Němeček podle něj špatně hospodaří s financemi ve zdravotnictví. „I když osobně s panem Němečkem nemám problém, jeho výměna je správný krok,“ poznamenal. Souhlasí i s odvoláním Dienstbiera, kterého označil za nejslabší článek vlády. „Legislativní radu vlády vedl politicky i přesto, že má fungovat zcela apoliticky,“ dodal Babiš.

Změny ve vládě: Němečka nahradí ředitel FN Motol Ludvík, Dienstbiera poslanec Chvojka

Číst článek

Dienstbier podle něj zvýhodňoval při legislativním procesu zákony z dílny ministrů ČSSD a ministrům z ANO dělal problémy. Poznamenal, že s ním také byla velmi složitá komunikace.

Nominací Miloslava Ludvíka na ministra zdravotnictví si premiér podle Babiše kupuje pražskou ČSSD, „která by ho mohla podržet při obhajobě předsednického křesla“. V případě Chvojky poznamenal, že je autorem pozměňovacího návrhu k takzvanému zákonu lex Babiš, který má ošetřit střet zájmů. „Uvidíme, jestli dokáže vést legislativní radu vlády apoliticky, protože to je předpoklad jejího dobrého fungování,“ podotkl Babiš.

Jurečka: S Dienstbierem jsme se názorově střetávali

Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek rozhodnutí premiéra respektuje. Sami lidovci ale změnu neplánují. První místopředseda strany Marián Jurečka dodal, že k výměně ministrů došlo pozdě.

„Pokud ten pravý důvod je, že ti ministři jsou vyčerpaní a pracovali dobře, tak je takové změny ideální dělat do poločasu mandátu vlády,“ řekl České televizi Jurečka. Nový ministr podle něj vždy potřebuje půl až tři čtvrtě roku času, než je schopen provádět ve svém resortu systémové kroky.

Lidovci ale podle Jurečky nebyli spokojeni s přístupem Dienstbiera. „I my, jako koaliční partner, jsme se (s Dienstbierem) dost často názorově střetávali. V těch agendách a materiálech, které předkládal, jsme viděli velké problémy ve vztahu k přístupu k otázce genderové problematiky, k otázce lidskoprávního pohledu, k otázce pohledu na rodiny,“ uvedl.

Fiala: Je to marketingový trik na voliče

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek nepovažuje výměnu ministrů za opatření premiéra, ale spíš za krok předsedy ČSSD, který řeší vnitrostranickou politiku.

Šéf ODS Petr Fiala krok považuje za marketingový trik na voliče. „Žádný nový ministr ve svém resortu nebude pár měsíců před volbami schopen téměř nic prosadit. Otázkou zůstává, zda to vlastně vzhledem k vládnutí současné vlády není dobře,“ uvedl Fiala.

Výměnou Němečka podle něj kabinet navíc znejišťuje občany v situaci, kdy není jasné, zda bude příští rok zajištěno provozování letecké záchranné služby.

Podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického se ČSSD obměnou ministrů vzdaluje ideálu progresivní a liberální strany, kterou by chtěla být. „Nucený odchod ministra Dienstbiera z vlády je nešťastný a naznačuje, že ČSSD je ochotna vyměnit důraz na lidská práva za klid ve straně. Strana, která dál drží ve vládě ministry Mládka a Chovance, tak vyslala progresivnímu a liberálnímu voliči jasný vzkaz, že jeho zájmy v Parlamentu zastupovat nehodlá,“ uvedl v tiskové zprávě.

K obměně v čele zdravotnictví a ministerstva pro lidská práva se na twitteru vyjádřil i předseda Poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura a předseda středočeské ODS Jan Skopeček. Oba označili změny za nevýznamné.

ČTK, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme