Reakce na zvolení Topolánka: žádné překvapení
Znovuzvolení Mirka Topolánka šéfem ODS nebylo žádným překvapením. Jeho cílem je vyhrát příští parlamentní volby v roce 2006. Pokud se to straně podaří, bude Topolánek horkým favoritem na post příštího premiéra. Jak na to reagují některé další parlamentní strany?
Se zvolením Mirka Topolánka předsedou občanských demokratů počítala i nejsilnější vládní strana, jak potvrdila Radiožurnálu mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková. Zároveň mu tlumočila vzkaz šéfa sociálních demokratů.
"Úřadující předseda sociální demokracie Stanislav Gross vyzývá Mirka Topolánka k větší státotvornosti a k ukončení období tzv. nulové tolerance, která znamená nezodpovědnost nejsilnější opoziční strany vůči České republice a občanům."
KSČM vnímá nové vedení ODS jako pokračování současné politiky této strany. "Zatím vítězí nulovou tolerancí, je otázka, jestli bude připravena za dva roky také vládnout. Modro-černá koalice musí nejdřív získat více než sto mandátů ve sněmovně," říká místopředseda komunistů Jiří Dolejš.
Politologové soudí, že za situace, kdy se propadá ČSSD, bude nutné s komunisty vážně počítat. Svědčí o tom i projev jejich předsedy Grebeníčka na sobotním zasedání stranického ústředního výboru, kde vyzval k novému způsobu myšlení a novým nápadům, jak oslovit voliče.
Lidovci mohou být spokojeni - jsou ve vládě a evidentně s nimi počítají i občanští demokraté. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek proto může tvrdit: "Křesťanští demokraté jsou připraveni spolupracovat se všemi politickými stranami v demokratickém spektru, s výjimkou komunistů. V tuto chvíli žádné koalice nesestavujeme, v tuto chvíli jsme součástí této koalice na léta 2002 až 2006."