Reaktor Temelína po týdnu opět pracuje

Obsluha v Temelíně po týdnu nastartovala štěpnou reakci. Výkon reaktoru zatím činí asi tisícinu procenta. Technici ho budou postupně zvyšovat až na 100 procent a asi ve třetině připojí blok do rozvodné sítě. Řídící systém odstavil blok minulý čtvrtek. Plného výkonu by jihočeská atomová elektrárna měla dosáhnout zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Při výkonu 38 procent bude turbosoustrojí připojeno k rozvodné síti. Co bude následovat po dosažení výkonu 100 procent, upřesňuje mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Během několika dnů tak bude ověřena správnost všech přijatých opatření a po ukončení ověřovacích zkoušek bude blok odstaven do studeného stavu a bude zahájena zhruba měsíční revize zařízení bloku," uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Nebesář o testech reaktoru

V průběhu odstávky budou podle mluvčího vyměněny i německé armatury z uzlového ohřevu napájecí nádrže, které znemožnily dokončit náročné dynamické testy v této náročné etapě energetického spouštění.

Podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové odstavení reaktoru upozornilo na vážnou závadu v nejaderné části elektrárny a je důležité, aby se podobná událost už neopakovala. Drábová ale zároveň vyloučila, že jakékoliv události na Temelíně mohou vrátit spouštěcí práce na samotný začátek, jak uváděl tisk.

"To, co se tam může stát, je to, že budou opakovány třeba nějaké testy. Samozřejmě, kdyby došlo k podobné sekvenci událostí, která vedla k tomu čtvrtečnímu výpadku, tak už by to znamenalo dost vážné kroky našeho úřadu, protože všechny události, ke kterým na jaderné elektrárně dojde mají sloužit především pro poučení a pro to, aby byla učiněna opatření, která by bránila jejich opakování", zdůraznila Dana Drábová.

Pavlína Fendeková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme