Reaktor Temelína pracuje na plný výkon

Reaktor prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín jede po více než týdnu opět na 100 procent. Obsluha nastartovala štěpnou reakci v pátek a včera odpoledne blok připojila do rozvodné sítě. Řídící systém odstavil blok kvůli poruše na nejaderné části minulý čtvrtek. Plný výkon tehdy vydržel asi tři týdny, potom byl blok dvakrát odstaven.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Temelín

Elektrárna teď bude mít asi pět dnů na to, aby otestovala úpravy, které jí po posledním výpadku nařídila poruchová komise. Mluvčí Milan Nebešář Radiožurnálu upřesnil, co přesně bude po dosažení plného výkonu následovat. "Během několika dnů tak bude ověřena správnost všech přijatých opatření a po ukončení ověřovacích zkoušek bude blok odstaven do studeného stavu a bude zahájena zhruba měsíční revize zařízení bloku," uvedl.

V průběhu odstávky budou podle mluvčího vyměněny i německé armatury z uzlového ohřevu napájecí nádrže, které znemožnily dokončit náročné dynamické testy v této náročné etapě energetického spouštění. Do dvou týdnů by Státní úřad pro jadernou bezpečnost měl rozhodnout o zavezení paliva do druhého bloku.

Podle šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové odstavení reaktoru upozornilo na vážnou závadu v nejaderné části elektrárny a je důležité, aby se podobná událost už neopakovala. Drábová ale zároveň vyloučila, že jakékoliv události na Temelíně mohou vrátit spouštěcí práce na samotný začátek, jak uváděl tisk.

"To, co se tam může stát, je to, že budou opakovány třeba nějaké testy. Samozřejmě, kdyby došlo k podobné sekvenci událostí, která vedla k tomu čtvrtečnímu výpadku, tak už by to znamenalo dost vážné kroky našeho úřadu, protože všechny události, ke kterým na jaderné elektrárně dojde mají sloužit především pro poučení a pro to, aby byla učiněna opatření, která by bránila jejich opakování," zdůraznila Dana Drábová.

Stanislav Vintr, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme