Reaktor temelínské elektrárny byl opět nastartován

Pracovníci jaderné elektrárny Temelín znovu obnovili štěpnou reakci v reaktoru prvního bloku. Českému rozhlasu to potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Reaktor byl podle něj nastartován krátce před 13. hodinou. Během dne bude výkon postupně zvyšován až na úroveň nad dvě procenta, to znamená, že první výrobní blok přejde do režimu číslo jedna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po dosažení odpovídajícího výkonu by noční směna měla podle mluvčího Nebesáře opět přifázovat turbogenerátor.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost udržuje zpřísněná bezpečnostní opatření v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín. Jak potvrdila předsedkyně úřadu Dana Drábová, jde především o zostřený režim fyzické ochrany, omezení návštěv na minimum a zvýšený dohled nad letovým prostorem. V dnešním obnovení štěpné reakce v Temelíně Drábová nevidí zvýšené riziko. Obě elektrárny jsou podle ní totiž připraveny k okamžitému odstavení, které je možné provést v Temelíně do šesti a v Dukovanech do 13 sekund.

Následné chlazení pak zajišťuje systém konstruovaný takovým způsobem, že by bylo velmi obtížné ho celý vyřadit. Bezpečnostní analýzy jaderných elektráren navíc podle Drábové počítají i s pádem letadla, čemuž odpovídá stavební konstrukce objektů.

Marika Táborská, Dan Moravec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme