Reaktor temelínské elektrárny je opět v provozu

Reaktor prvního bloku temelínské jaderné elektrárny byl znovu nastartován krátce před osmou hodinou ráno. Podle mluvčího Milana Nebesáře nyní obsluha provádí fyzikální testy a postupně bude zvyšovat výkon reaktoru až na 55 procent nominální hodnoty. To je maximální povolená hranice v této podetapě energetického spouštění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěpná reakce byla zastavena 4. května kvůli problémům s turbínou. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové je možné očekávat ještě před uvedením zařízení do zkušebního provozu další odstávky. Jedna delší je plánovaná po dosažení 75 procent maximálního výkonu. Jak řekla ČRo 1 - Radiožurnálu, v průběhu takzvaných dynamických testů prvního bloku, kdy se zkouší součinnost primárního a sekundárního okruhu, může dojít i k rychlému odstavení reaktoru. To podle ní ale není nic neobvyklého a musely k tomu přistoupit všechny jaderné elektrárny, které byly uváděny do provozu. Je to proto, že se zkouší přesné nastavení regulací, aby byl blok připraven na případné výpadky zařízení za provozu, neboť ty nelze nikdy vyloučit.

K přifázování JETE, tedy k připojení do sítě, by mělo dojít během několika následujících dní, kdy reaktor dosáhne přibližně třicetiprocentního výkonu. Dana Drábová odhaduje, že pokud vše bude dobře probíhat, stane se tak v úterý nebo ve středu.

Podle provozně technického ředitele elektrárny Jiřího Vágnera zatím stále ještě není hlavním cílem dodávka elektřiny. Řadou zkoušek se bude dál prověřovat celé zařízení. Do konce roku budou následovat ještě tři fáze energetického spouštění prvního bloku při výkonu reaktoru 75, 90 a 100 procent. To představuje skoro tisíc dalších zkoušek.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme