Reaktor v Temelínu byl odstaven

V Jaderné elektrárně Temelín byl dnes v 01:15 hodin odstaven reaktor kvůli výpadku kondenzátních čerpadel. Až do definitivního vyjasnění případu a potvrzení všech závěrů ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost není elektrárna podle platných zákonů a vyhlášek oprávněna k pokračování zkoušek. Oznámil to tiskový mluvčí SÚJB Pavel Pittermann. Z dosavadního šetření plyne, že nedošlo k žádnému úniku radioaktivity ani k ohrožení zdraví personálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle jeho slov všechny systémy pracovaly v souladu s projektem a personál postupoval podle provozních předpisů. Jak dále informoval, v 01:18 byl vyhlášen začátek technologické mimořádné události, která byla podle vnitřních pracovních předpisů a postupů vyřešena a odvolána v 03:51. Od tohoto okamžiku je první blok elektrárny stabilizován v režimu číslo čtyři, kdy teplota vody v I. okruhu je nižší než 260 stupňů Celsia.

Svolaná poruchová komise zatím stále pokračuje v jednání a soustřeďuje se na stanovení hlavní příčiny výpadku kondenzátních čerpadel.

Mluvčí elektrárny Milan Nebesář oznámil, že štěpná reakce v prvním reaktoru Temelína je od časného rána po zásahu automatického systému řízení zastavena.

Odstavení reaktoru následovalo zhruba tři hodiny poté, co elektrárna obdržela souhlas SÚJB k přechodu na výkon reaktoru do 30 procent.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme