Reaktor v Temelínu byl odstaven

V Jaderné elektrárně Temelín byl dnes v 01:15 hodin odstaven reaktor kvůli výpadku kondenzátních čerpadel. Až do definitivního vyjasnění případu a potvrzení všech závěrů ze strany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost není elektrárna podle platných zákonů a vyhlášek oprávněna k pokračování zkoušek. Oznámil to tiskový mluvčí SÚJB Pavel Pittermann. Z dosavadního šetření plyne, že nedošlo k žádnému úniku radioaktivity ani k ohrožení zdraví personálu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle jeho slov všechny systémy pracovaly v souladu s projektem a personál postupoval podle provozních předpisů. Jak dále informoval, v 01:18 byl vyhlášen začátek technologické mimořádné události, která byla podle vnitřních pracovních předpisů a postupů vyřešena a odvolána v 03:51. Od tohoto okamžiku je první blok elektrárny stabilizován v režimu číslo čtyři, kdy teplota vody v I. okruhu je nižší než 260 stupňů Celsia.

Svolaná poruchová komise zatím stále pokračuje v jednání a soustřeďuje se na stanovení hlavní příčiny výpadku kondenzátních čerpadel.

Mluvčí elektrárny Milan Nebesář oznámil, že štěpná reakce v prvním reaktoru Temelína je od časného rána po zásahu automatického systému řízení zastavena.

Odstavení reaktoru následovalo zhruba tři hodiny poté, co elektrárna obdržela souhlas SÚJB k přechodu na výkon reaktoru do 30 procent.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme