Realitní kanceláře často v inzerátech neuvádějí energetickou náročnost nemovitosti

Některé realitní kanceláře stále porušují zákon. V inzerátech totiž neinformují o energetické náročnosti budov, které nabízejí k prodeji nebo k pronájmu. Jen od července, kdy se zpřísnila pravidla pro zveřejňování energetických štítků, už inspektoři rozdali pokuty za více než 80 tisíc korun. Agentury se ale brání tím, že energetické průkazy jim nedodávají majitelé nemovitostí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S čím by měli lidé při nákupu nových bytů se supernízkou hypoteční sazbou počítat?

S čím by měli lidé při nákupu nových bytů se supernízkou hypoteční sazbou počítat? | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Stejně jako lednice nebo třeba pračka mají svůj energetický průkaz i nemovitosti. Lidé z něj vyčtou informace o úspornosti budov. Písmeno A znamená nejúspornější, naopak třída G je nejméně úsporná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Některým nemovitostem stále chybí energetický průkaz. Za neuveřejnění informací majitelům i realitním kancelářím hrozí desetitisícové pokuty

Podle předsedy Asociace energetických specialistů Romana Šubrta může být rozdíl v platbách za energie i v řádech desetitisíců korun.

„Ta třída označuje celý dům jako celek, kde je nejenom vytápění, ale je tam i příprava teplé vody, osvětlení. Rozdíl plateb za vytápění a vůbec za energie tam je obrovský,“ vysvětlil Šubrt.

Ještě v loňském roce uváděly informace o energetické náročnosti jen tři procenta realitních kanceláří, dnes už to dělá většina agentur. Přesto se ale v nabídkách objevují chybné údaje.

„Asi tři čtvrtiny z nich má uvedenou třídu G, to je nejhorší energetická třída, kterou realitní kanceláře musí povinně uvést, pokud od prodávajícího neobdrží průkaz energetické náročnosti. To znamená, že realitní kanceláře si tím jen plní povinnost,“ popsal ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Jenže taková třída může nemovitost při prodeji znevýhodnit. Některé realitní kanceláře nebo i majitelé nemovitostí proto průkaz nezveřejňují vůbec. Tím ale porušují zákon.

Zpřísnění kontrol

„Od července tohoto roku, kdy platí zpřísnění povinnosti, provedla Státní energetická inspekce celkem 38 kontrol. Ve 29 případech potom zjistila porušení,“ řekl její ústřední ředitel Pavel Gebauer.

Realitním kancelářím přitom hrozí sankce až 100 tisíc korun. Majitelům nemovitostí pak dvojnásobek.

„Pořád jsou na trhu průkazy, které jsou zpracovávány za podezřele levné částky a ty nejsou zpracovány kvalitně. Potom samozřejmě na zpracovatele energetické náročnosti může přijít kontrola ze Státní energetické inspekce,“ dodal ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Do konce roku chce proto Státní energetická inspekce kontroly zpřísnit.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme