Rebelové ustoupili jen z poloviny, ODS požádá o přerušení schůze sněmovny

Občanští demokraté se znovu neshodli s rebely na úpravách v daňovém balíčku. Strana proto požádá o přerušení dnešní schůze sněmovny do příštího úterý. O klíčovém zákoně, se kterým vláda spojila důvěru, by tak poslanci mohli hlasovat až po víkendovém volebním kongresu ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny | Zdroj: ČTK

Na jednání pracovní skupiny se shoda nenašla, vnitrostraničtí rebelové ustoupili jen z poloviny. Jsou ochotní obětovat dva ze čtyř svých návrhů. V daňovém balíčku by podle nich nakonec mohlo zůstat zdanění pracujících důchodců i zrušení paušálů pro živnostníky.

I nadále ale trvají na zachování svých klíčových požadavků, tedy zachování stávajících sazeb DPH a vyškrtnutí takzvané milionářské daně.

„Znovu opakujeme, že bychom chtěli zachovat stávající daňovou úpravu jak v oblasti daně z přidané hodnoty, tak v oblasti řekněme aktivnějších nebo úspěšnějších našich spoluobčanů. To znamená nezavedení takzvané milionářské přirážky,“ potvrzuje poslanec Marek Šnajdr a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledku jednání mezi ODS a rebely mluvil Petr Tluchoř, neformální lídr vzbouřených poslanců

„Z těch čtyř priorit jsme ustoupili ze dvou. Nějakým způsobem jsme se snažili přiblížit k tomu, abychom byli schopni ten kompromis dojednat či prohlasovat. Zatím jsme se na tom neshodli, budeme pokračovat na jednání klubu.“

Rebelové přitom ještě před jednáním nabídli vedení strany kompromis. „Pokud se teď bavíme o šesti miliardách ze snížené sazby DPH, tak to je částka, kterou by opravdu průměrný ministr financí měl najít během polední svačiny,“ říká neformální lídr rebelů Petr Tluchoř.

Premiér Petr Nečas nespokojeným poslancům navrhl, že by vyšší daně platily jenom rok. To ale rebelům nestačilo.

Občanští demokraté proto požádají koaliční partnery, aby spolu s nimi odpoledne hlasovali pro přerušení schůze. Strana tak chce podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury počkat na výsledek kongresu občanských demokratů.

„Zvolíme nové vedení, které bude mít plný mandát na dva roky. A to by mělo jasně říct, co doporučí poslaneckému klubu a za čím si to nové vedení stojí,“ říká Stanjura a dodává:

„My v této chvíli nemáme 51 hlasů pro vládní návrhy. Je to významná událost pro politickou stranu a nejpozději příští týden hlasovat budeme, protože rozhodnutí musí padnout. I s tím rizikem, že vláda to hlasování příští týden nepřežije."

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme