Rebelové v ODS vládu nepoloží, tři z nich se vzdají mandátu poslance

Takzvaní rebelující poslanci ODS umožní vládě Petra Nečase prosadit daňový balíček a pokračovat. Poslanci Jan Florián a Tomáš Úlehla vládní verzi balíčku podpoří, Radim Fiala se zdrží hlasování. Poslanci Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr se před hlasováním o balíčku vzdají mandátu poslance. Všichni rebelové zůstávají členy ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Tluchoř (uprostřed), Jan Florián (vlevo) a Ivan Fuksa | Zdroj: ČTK

„Snažili jsme se na víkendovém kongresu o změnu, racionální argumenty ale bohužel nepadaly na úrodnou půdu. Pád vlády a nástup komunistů k moci ale nechceme. Zítra ráno proto poslanci Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř složí svůj poslanecký mandát, aby nemuseli pro zvýšení daní hlasovat a nezpůsobili pád vlády,“ řekl neformální vůdce rebelů Petr Tluchoř.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas věří, že je tímto krokem konflikt uvnitř klubu ODS vyřešen. Rozhodnutí svých kolegů považuje za politicky poctivá a lidsky důstojná.

Přehrát

00:00 / 00:00

První místopředseda ODS Martin Kuba v pořadu Stalo se dnes

„Nemáme žádný důvod je jakýmkoli způsobem stranicky ostrakizovat. Oni si podrželi svůj názor a řešili to politicky poctivými způsoby,“ řekl Petr Nečas.

Trojice občanských demokratů, která se vzdá mandátu, chce prý poslechnout usnesení kongresu ODS. Ten poslance zavázal daňové změny podpořit. „Toto je řešení, které respektuje náš postoj i postoj kongresu, je to férové řešení,“ vysvětlil Fuksa.

Vláda tak zřejmě bude mít ve Sněmovně dost hlasů na to, aby zákon, se kterým spojila důvěru, prosadila. Podporu návrhu slíbil také exministr školství Josef Dobeš, který vzápětí vystoupil z klubu Věcí veřejných. Pro kabinet by mohli hlasovat také další dva zákonodárci z Věcí veřejných.

DPH tak od roku 2013 vzroste na 15 a 21 procent. „Pohyb daně z přidané hodnoty je věc, která nikoho z nás netěší, nicméně je to menší průšvih než rozpočet, který by byl velmi silně restriktivní,“ zdůraznil Nečas.

ČSSD: Rebelové zradili vlastní myšlenku

Předsedkyně strany LIDEM Karolina Peake rozhodnutí rebelů uvítala. Doufá, že shoda nebude platit jen pro daňový balíček ale i pro ostatní klíčové zákony. Podle šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Petra Gazdíka jde o chlapské řešení, které zklidní situaci na české politické scéně.

Opoziční ČSSD naopak tvrdí, že dnešní postup rebelů je jejich zradou na vlastní myšlence. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc si navíc myslí, že do tří měsíců přijde další vládní krize.

Vzdát se mandátu znamená zradit své postoje, říká Tejc o rebelech ODS

Číst článek

Komentátor radiožurnálu Petr Nováček připomněl, že skupina rebelů se začala drolit už minulý týden, kdy přiznávali, že mezi nimi není jednota. Po kongresu zřejmě byli podle něj vystaveni velkému tlaku.

„Předpokládám, že když se vzdali poslaneckých mandátů, tak budou zaopatřeni. To je obyčej v každé politické straně, že když je někdo obětován nebo se sám obětuje, tak mu strana určitým způsobem vyjde vstříc,“ řekl Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v ODS rozebral komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Pokud se nějaký poslanec vzdá mandátu, okamžitě se za něj povolává náhradník. Tři zákonodárce ODS by měli už ve středu ráno nahradit exposlanec Pavel Bohatec, náměstek kladenského primátora Miroslav Bernášek a bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek.

„Byl jsem informován, že nemají problém podpořit vládní návrh daňového balíčku tak, jak je vládou v poslanecké sněmovně předkládán,“ řekl místopředseda ODS Martin Kuba.

Právě Roman Pekárek byl ovšem letos v květnu nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení. Podle obžaloby si řekl o milionový úplatek za výhodnější prodej městských pozemků.

Peake: Hlasování by mělo proběhnout podle očekávání

Na večerní schůzce v poslanecké sněmovně si lídři koalice potvrdili, že vláda má dostatek hlasů na prosazení daňového balíčku i zákonů vrácených senátem. Navzdory původní informaci, že po skončení jednání K9 bude veřejnost informována o jeho výsledku, byla tisková konference zrušena.

Mluvčí vlády Michal Schuster uvedl, že jednání se týkalo průběhu schůze sněmovny a žádné zásadní politické téma se prý neprobíralo.

Jedním z tří nových poslanců ODS by měl být i nepravomocně odsouzený Roman Pekárek

Číst článek

„Neočekávali jsme od ní nic překvapivého a nic překvapivého se na ní také nestalo. Zítřejší jednání by mělo proběhnout ve sněmovně tak, jak jsme čekali už před měsícem. To znamená, měl by se odhlasovat konsolidační balíček v původní podobě,“ řekla Radiožurnálu vicepremiérka Karolina Peake z LIDEM.

Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Radiožurnál, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme