Rebelové z ODS odmítají, že by chtěli vyvolat předčasné volby

Rebelové z ODS prý stále hledají cesty, jak zabránit zvyšování daní. Ke shodě stále ještě nedošlo, jednání pokračuje dnes večer. Revoltující poslanci odmítli, že by chtěli blokováním vládního daňového balíčku vyvolat předčasné volby. Po jednání poslanců ODS to řekl poslanec Petr Tluchoř.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ODS (zleva) Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Radim Fiala (vpředu) a Tomáš Úlehla (vpravo v pozadí)

Poslanci ODS (zleva) Ivan Fuksa, Petr Tluchoř, Radim Fiala (vpředu) a Tomáš Úlehla (vpravo v pozadí) | Zdroj: ČTK

Šestice poslanců ODS šla na večerní jednání především s tím, že chce rozpoutat debatu o oblastech, kde by se dalo ušetřit. Například v ekonomičtějším hospodaření s budovami, ve kterých sídlí státní úřady, nebo privatizací státních podniků.

„My se dneska například chceme bavit o tom, jak stát hospodaří s objekty, ve kterých působí úředníci. Je to skoro 5000 objektů a je zajímavé, že skoro ve 30 procentech objektů jsme v komerčních prostorách za vysoké nájemné. Budeme se bavit i o dalších stovkách milionů korun z této oblasti,“ potvrdil Radiožurnálu poslanec Ivan Fuksa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké změny chtějí rebelové z ODS prosadit, shrnuje parlamentní zpravodajka Věra Masopustová

Další peníze by mohly přinést privatizace nebo odklad důchodové reformy. Cíl vyjednávání je pro rebely, jak i dnes zdůraznil jejich neformální vůdce Petr Tluchoř, stále stejný: „Je potřeba šetřit, je potřeba nastartovat reformy, ke kterým jsme se zatím příliš nedostali, a následně, na základě úspor, není nutné daně zvyšovat.“

„Chceme, aby se nezvyšovaly daně, protože je zcela jasné, že to nevede ani k vyššímu výběru DPH a naopak že to poškozuje českou ekonomiku,“ míní další odbojný poslanec ODS Radim Fiala. „Věřím, že finanční prostředky, kterými bychom nahradili zvyšování daní, se ve státním rozpočtu dají najít. Vždyť jde o 1,5 procenta výdajů státního rozpočtu,“ dodává Fiala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úmysly odbojných poslanců ODS popsal na Radiožurnálu poslanec Radim Fiala, okomentoval je Bohumil Pečinka z týdeníku Reflex

„Vláda má v plánu příští rok nabrat 1400 nových zaměstnanců pro správu agendy EU. My jenom chceme, aby se tito zaměstnanci restrukturalizovali ze státních organizací a ministerstev, tedy aby se nenabírali noví, ale aby se vzali ze současných státních zaměstnanců,“ uvádí další příklad úspor.

Revoltující poslanci mluví i o změnách v nákupu služeb pro státní úřady, úsporách v administrativě a v provozních výdajích státu. Státní dluh by chtěli snížit také dalšími privatizacemi státního majetku. Chtěli by také odložit důchodovou reformu, pokud na ni nebudou peníze.

Rebelové návrhy opozice nepodpoří

Rozpočtový výbor sněmovny projedná vládní návrh na daňové změny zítra. Šestice revoltujících občanských demokratů zatím žádný samostatný pozměňovací návrh nepodala. Podle Tluchoře jeho skupinka stále věří v dohodu na změnách ve vládním daňovém balíčku.

„Jsme přesvědčeni, že by to nebylo korektní, že se máme pokusit a pokoušíme se o dohodu na půdě ODS, poté o dohodu v koalici a takovýto pozměňovací návrh, nejlépe ódeesácký nebo koaliční, může být předložen ve druhém čtení a následně schválen. Nepůjdeme salámovou metodou – podporou opozičních návrhů na rozpočtovém výboru,“ uvedl Tluchoř.

Tluchoř také reagoval na výtky ze strany TOP 09 o tom, že ODS neschválením daňových změn nedodržela koaliční smlouvu. O zvyšování daní se podle Tluchoře ve smlouvě nic nepíše.

Stanjura: Nebude podpora, budou volby

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura ale rebelům pohrozil, že pokud budou vládě chybět hlasy na podporu klíčových zákonů, bude žádat předčasné volby. Stanjura to řekl před jednáním o změnách ve vládním daňovém balíku s vnitrostranickými rebely.

„Já si myslím, že v této chvíli jsou dvě možné varianty řešení. Že vláda najde podporu a bude schopna prosazovat své návrhy, nejenom konsolidační balíček, ale i státní rozpočet, důchodovou reformu a další,“ tvrdí šéf klubu ODS a pokračuje:

Zbyněk Stanjura (ODS) | Foto: Filip Jandourek

„Pokud toho vláda nebude schopna a nebude mít dostatečný počet poslanců, tak já budu navrhovat svým kolegům v ODS, abychom iniciovali co nejrychleji předčasné volby.“

Vedení ODS si už nechalo zpracovat analýzy dopadu návrhů rebelů, ale výsledky zatím nechce prozradit.

Podle šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjury by ale některé návrhy měly dopad až po roce 2014, protože například proces privatizace může trvat i roky. Nicméně, připustil, že na filozofii navrhovaných úspor určitá shoda je.

„Hlavní pozornost bychom měli zaměřit na snížení byrokracie a snížení agend, pak automaticky budou menší úřady, bude míň budov a budou menší provozní náklady. Na tom jsme určitě ve shodě. Nicméně tohle není proces, který se dá zvládnout do konce roku a který by mohl přinést nějaký výraznější efekt státnímu rozpočtu roku 2013,“ upozorňuje Stanjura.

Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme