Rebelové z ODS souhlasí se zachováním rozpočtového schodku pod třemi procenty

Schodek státního rozpočtu by měl zůstat pod třemi procenty HDP i příští rok. Shodla se na tom expertní skupina složená z poslanců ODS i vnitrostranických rebelů, kteří odmítli podpořit vládou navržený balík daňových změn. Vadí jim především návrh na zvýšení obou sazeb DPH. Dnes se skupina ekonomických expertů z ODS sešla poprvé.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny | Zdroj: ČTK

Shoda panuje kromě názoru na výši rozpočtového schodku 100 miliard korun jen u nutnosti další privatizace státního majetku. Debata o změnách ve vládním daňovém balíčku tak bude pokračovat. Návrhů, jak balíček k obrazu ODS upravit, je prý na stole pracovní skupiny celá řada.

„Výsledkem jednání je taky to, že některá část v tom balíčku zůstane beze změny. Takže k jednání je všechno a teď neříkám, že ke změně je všechno, to jsou dvě různé věci. Jsme na začátku těch jednání, tak teďka nechci říkat, co se změní určitě, co možná, co určitě ne. Já myslím, že ta čísla znají všichni. Některá opatření jsou fiskálně méně významná, některá jsou mnohem více významná. Takže uvidíme, jak to dopadne,“ připustil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Rebelující poslanec Marek Šnajdr potvrdil, že šestice rebelů bude požadovat, aby se debata zaměřila na úspory, a ne na zvyšování daní.

„My říkáme, že jsme přesvědčeni o tom, že se máme především orientovat na výdajovou stránku státního rozpočtu, to znamená minimalizovat potřebu zvyšovat daně a zvyšovat příjmy státního rozpočtu. A pořád platí naše přesvědčení, že jak pro rok 2013, tak pro rok 2014 chceme, aby většina opatření byla směřována na výdajovou stránku státního rozpočtu,“ uvedl.

Ve hře jsou z jejich strany dál čtyři zásadní body – zachování stávajících sazeb DPH nebo její sjednocená sazba, vyškrtnutí milionářské daně, debata o odložení důchodové reformy a privatizace.

Čas na jednání má skupina expertů do 23. října, kdy se nad balíkem daňových změn znovu sejde sněmovna.

Věra Pfeifferová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme