Rebelujícímu expolicistovi Komárkovi pomůže nadační fond. Postavil se zlojedům, tvrdí miliardář Janeček

Nadační fond proti korupci podpořil bývalého policistu z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka a nabídl mu právní pomoc. Je odvážný, postavil se zlojedům, zdůvodnil podporu fond svůj krok na tiskové konferenci.

Praha (Aktualizováno: 17:44 2. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Komárek, bývalý šéf ostravské expozitury protimafiánského útvaru | Foto: Fotobanka Profimedia

"Pan Jiří Komárek je podle našeho přesvědčení čestný a spravedlivý člověk. Dokladem jeho čestnosti je to, že odmítl i desetimilionový úplatek od lihového magnáta a zlojeda (Radka) Březiny," uvedl předseda správní rady NFPK Karel Janeček. Poukázal tak na případ pravomocně odsouzeného muže za rozsáhlé nelegální obchody s nezdaněným lihem.

"Jeho odvahu dokládá fakt, že se postavil proti mocenským zlojedům, proti (ministru vnitra Milanu) Chovancovi (ČSSD) a proti (Tomáši) Tuhému, proti zločinecké takzvané policejní reformě," řekl dále Janeček. Policejní reformu označil za "zločinecký akt", což podle něj dokládá její rychlé provedení, když pro spěch nebyl důvod. Vyjádření ministra Chovance a policejního prezidenta Tuhého sháníme.

Brusič parket

"Teď mám 80 procent platu na finanční správě, což je asi 19 tisíc korun, a přivydělávám si pomocí příbuzných manuálně, broušením podlah," popsal na tiskové konferenci, kterou sledoval i Radiožurnál, expolicista Komárek.

Brutální únik informací? Inspekce navrhla obžalovat bývalého detektiva Komárka kvůli výroku o Tuhém

Číst článek

Ministerstvo vnitra v reakci na Janečkova slova připomnělo, že o případu Komárka rozhodne nezávislý soud. "Na tom nic nezmění ani předvolební výkřiky aktivistů spojených s politickou konkurencí pana ministra," komentovala krok fondu mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková. NFPK v minulosti musel několikrát odvracet spekulace, že ho sponzoruje hnutí ANO.

Komárek v souvislosti s reorganizací podal na Chovance a Tuhého trestní oznámení, které však státní zástupci založili bez dalšího opatření. Ve věci nespatřovali podezření ze spáchání trestného činu. Komárek v oznámení tvrdil, že ministr a vedení policie mohli spuštěním reorganizace spáchat trestný čin sabotáže.

Bývalý ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a bývalý šéf ostravské expozitury útvaru Jiří Komárek na schůzi sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie | Foto: ČTK

Komárka také kritizovala sněmovní vyšetřovací komise, která se zabývala změnami u policie. Podle poslanců s tehdejším ředitelem protimafiánského útvaru Robertem Šlachtou podporovali spekulace a vycházeli z nepřesně vyhodnocených informací.

Komárkovi hrozí pět let

Policejní inspekce letos v srpnu navrhla obžalovat Komárka ze zneužití pravomoci úřední osoby. Bývalý policista se údajně činu dopustil porušením povinnosti mlčenlivosti a povinnosti nestranného jednání tak, jak mu ukládá zákon o policii a zákon o služebním poměru.

Komárek podle inspekce porušil zákony tím, že veřejně a ještě ve služebním poměru nařkl šéfa policie z úniku informací. Bývalému detektivovi hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti.

Kritik policejní reorganizace Komárek dočasně přišel o výsluhu. 'Jednoznačná pomsta,' tvrdí Šlachta

Číst článek

Komárek odešel od policie loni, stejně jako Šlachta. Oba to vysvětlovali tím, že reorganizace byla účelová. Jejich podezření vyšetřovala sněmovní komise. Počátkem února konstatovala, že cílem loňské reorganizace policie nebylo Šlachtu odstranit. Nicméně podle poslanců vedení policie v čele s Tuhým a jeho bývalým náměstkem Zdeňkem Laubem přípravu reformy značně podcenilo a nedostatečně projednalo.

Policejní reforma

Při policejní reorganizaci vznikla Národní centrála proti organizovanému zločinu, do níž se sloučily ÚOOZ a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Reorganizace vyvolala roztržku mezi koaličními ČSSD a ANO, kritizovali ji také někteří žalobci.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v srpnu navrhla obžalovat Komárka ze zneužití pravomoci úřední osoby. Případ se týká jeho loňského výroku, v němž Komárek obvinil policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního úniku informací".

ČTK, red Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme