Recepty od lékaře se změní. Doktoři budou místo léku předepisovat jen účinnou látku

Recepty od lékaře se časem změní. Doktoři budou místo léku předepisovat jen účinnou látku, což by mělo lékárníkovi umožnit vybrat ten nejlevnější medikament. Jde o takzvanou generickou preskripci. Ministerstvo zdravotnictví o ní dnes bude podrobně informovat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna. Ilustrační foto.

Lékárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Místo léku jen účinná látka na receptu. Lékárník pak vybere nejlevnější medikament. Někteří doktoři ale nesouhlasí a pacienti se bojí - co když jsem na svůj lék zvyklý a na jiný budu mít alergii?

Šéf resortu Leoš Heger (TOP 09) uklidňuje, že v zahraničí generická preskripce funguje dobře a šetří peníze:

Přehrát

00:00 / 00:00

Zda může generická preskripce ušetřit výdaje za léky, se Radiožurnál ptal v Ozvěnách dne prezidenta ČLK Stanislava Havlíčka

„Obvyklým argumentem je, že pacient je zvyklý na nějaký lék, na svoji krabičku s modrým pruhem, že léky obsahují různé přídatné látky, které mohou udělat alergie, ale zkušenosti ze zahraničí pro tohle všechno nesvědčí a tam, kde se to používá, se to zaběhlo.“

Také při generické proskripci zůstane možnost napsat i drahý lék pro ty, kteří ho opravdu potřebují. Mluví se třeba o epilepsii.

Cílem ministerstva je snížit výdaje zdravotních pojišťoven a také omezit korupci při nákupu medikamentů. Vloni přesáhly tržby lékáren 63 miliard korun a zdravotní pojišťovny zaplatily za léky skoro 34 miliard.

Podle prezidenta České lékařské komory Stanislava Havlíčka generická preskripce může skutečně ušetřit výdaje z léky, je ale pouze jedním z nástrojů lékové politiky. Záleží proto na parametrech, jaké ji budou provázet.

„Sama o sobě v současném nastavení cen a úhrad v České republice velký úsporný potenciál nemá. To se může změnit, je ale třeba znát další kroky. Toto je pouze vykročení jedním směrem, ale my nevíme, co nás na cestě potká,“ podotkl Havlíček.

Obavy o to, zda lékárníci poznají, jaký lék je pro pacienta nejvhodnější, prezident ČLK nesdílí. „Lék vybere v podstatě lékař, pouze ho neoznačí konkrétním firemním názvem. V zahraničí to například funguje tak, že léková agentura vydá seznam těch léčiv, které se dají navzájem nahradit,“ vysvětluje.

Lenka Jansová, Martin Hromádka, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme