Řecko nemělo být v eurozóně, řekl Babiš. Česku by podle Kalouska pomohlo, kdyby zůstalo

Řecko nemělo být podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO nikdy v eurozóně. Miroslav Kalousek z TOP 09 dnes ale upozornil, že pro Česko by bylo lepší, kdyby v eurozóně zůstalo. Názory si původně měli politici vyměnit v pořadu Otázky Václava Moravce. Babiš ale z rodinných důvodů nepřišel. Na server YouTube pak umístil video s odpověďmi, které natočil u sebe v kanceláři.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš, Miroslav Kalousek

Andrej Babiš, Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek

Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO nemělo být Řecko nikdy přijato do eurozóny. Odmítl také, že by se Česko mělo podílet na zahlazení řeckých dluhů:

„Rozhodování bude velice složité. Zásadně odmítám spojování eurozóny s Evropskou unií. Nebudeme se rozhodně podílet na sanaci dluhu Řecka.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Řecko nemělo být podle Babiše nikdy v eurozóně. Podle Kalouska by ale pro Česko bylo lepší, kdyby v ní zůstalo. Téma pro Jaroslava Gavendu

Bývalý premiér a nyní člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok dnes řekl, že další půjčky za stávajících podmínek nic nevyřeší.

Atény by prý měly přijmout tvrdší úsporná opatření nebo na pět let opustit eurozónu. To navrhoval také německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

„Řecko se ponížilo samo. Ponížilo se samo tím, jak se chovalo při vstupu do eurozóny, potom jakým způsobem vedlo svoji hospodářskou a rozpočtovou politiku. Těžko dávat peníze někomu, kdo je nechce, respektive kdo není schopen a ochoten garantovat minimální záruky,“ upřesnil v České televizi Rusnok.

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09 by ale pro Českou republiku bylo lepší, kdyby Řecko v eurozóně zůstalo. Pokud by platilo své dluhy.

„V zájmu České republiky by bylo ideální takové řešení, kdyby Řecko mohlo zůstat v eurozóně. Ovšem nikoli za cenu, že by byla pošlapána zásada, že dohody se dodržují, vydírání nefunguje a dluhy se platí,“ poznamenal v České televizi Kalousek.

Eurozóna se nejspíš opět nedohodne na tom, jestli zachrání Řecko

Číst článek

Debata v Otázkách Václava Moravce dnes byla poněkud netradiční. Přišli Miroslav Kalousek i Jíří Rusnok, nedorazil ale pozvaný Andrej Babiš. Za svoji absenci se omluvil a na svůj twitterový účtu napsal, že je ve Francii, kde slaví narozeniny své dcery.

Ještě před odjezdem ale u sebe v kanceláři natočil video, ve kterém odpověděl na okruhy témat dodané Českou televizí. Své vyjádření poté umístil na server YouTube.

Moderátor Václav Moravec řekl, že se Babiš omluvil na poslední chvíli. Ve vysílání také upozornil, že o účasti Babiše ve studiu jednali s jeho týmem s předstihem několika týdnů. Postup pak zveřejnil pořad Otázky Václava Moravce na svém profilu na twitteru.

Andrej Babiš k tomu dodal, že se za neúčast omlouval několikrát a s dostatečným předstihem. Poprvé prý 7. července.

Podle Václav Moravec jsem se omluvil na poslední chvíli z Otázek. Není to pravda. Omluvil jsem se třikrát včetně udání důvodu. Poprvé 7. července.

Posted by Andrej Babiš on 12. červenec 2015

Jaroslav Gavenda, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme