Řecko už nepodmiňuje rozšíření EU přijetím Kypru

Řecko už nepodmiňuje rozšíření Evropské unie přednostním přijetím Kypru, tak jako před několika lety. Na úvod své státní návštěvy České republiky to řekl řecký prezident Konstantinos Stefanopulos. Řecko, jediná balkánská země, která je členem Evropské unie, hodlá být prostředníkem při účasti unie na obnově balkánského regionu a vítá spolupráci České republiky na tomto procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Věřím, že se naše návrhy setkají se vstřícným postojem Evropské unie, vždyť i ta má zájem na stabilizaci regionu,“ odpověděl Stefanopulos po setkání s prezidentem Václavem Havlem na otázku týkající se role Řecka při demokratizaci a ekonomické obnově Balkánu. Dodal, že kromě využití prostředků Evropské unie má Řecko plán vlastní pomoci balkánským zemím.

Pozitivně vyhlížející česko-řecké vztahy před časem kalil názor prezentovaný zejména tehdejším řeckým ministrem zahraničí Teodorosem Pangalosem, který podmiňoval rozšíření Evropské unie tím, že v první vlně musí být přijat Kypr - ostrov, o který vede Řecko spory s Tureckem.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme