Ředitel CERMATu: Maturity se povést musí

České školství je na prahu jedné z největších změn, ne-li vůbec největší změny od roku 1989. Před komisí si dnes vylosují maturitní otázky první studenti středních škol, ale co je nejpodstatnější: část zkoušek bude pro všechny společná. Stane se tak po 15 let příprav, vášnivých diskusí a také stovek milionů investovaných korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Zelený

Pavel Zelený | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

V sázce je hodně, a to nejenom pro studenty. Potit se budou zřejmě i ředitelé některých škol, protože výsledek může naznačit, které ústavy přežijí a které ne. Na úspěchu záleží i osud ministra školství Josefa Dobeše, stejně tak jako ředitele CERMATu, státní organizace, která jednotnou zkoušku připravovala. Její ředitel Pavel Zelený tvrdí, že státní maturity jsou z centra dobře připravené a že se ‚musí povést‘.

„Pokud mohu hovořit za ono centrální místo, tak si myslím, že dobře připraveni jsme, pevně doufám a ze všech signálů je to patrné, že připraveny jsou i školy, protože tam je ta hlavní zátěž, na ředitelích a učitelích. A já si myslím, že všichni to chápou, že zodpovědnost je velká a že žádné zásadní problémy nebudou,“ prohlásil ředitel CERMAT ve Světě o osmé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O státních maturitách mluvili ve Světě o osmé Pavel Zelený a Alfred Dytrt

Státní maturity dnes začaly pro studenty zhruba 40 středních škol. Skládají ústní zkoušku z češtiny a cizího jazyka nebo matematiky. Většina škol ale nechala start státní zkoušky dospělosti na 16. května, aby na ústní zkoušení hned navazovaly písemné práce a didaktický test. Ty na středoškoláky čekají od 30. května.

Ve většině okolních zemí, kde státní maturity už zavedeny byly, se to nicméně neobešlo bez drobných nesrovnalostí, připustil Pavel Zelený.

„V tom systému pracuje 20 tisíc lidí a tam samozřejmě se nelze vyhnout drobným problémům; jde o to, aby nebyly zásadní. Já si myslím, že to riziko je rovnoměrně rozložené mezi ústní i písemnou část,“ uvedl Pavel Zelený.

Generálka maturit ukázala některé problémy, například s tiskárnami nebo zkušebními komisaři. Alfred Dytrt, místopředseda Asociace ředitelů gymnázií a ředitel gymnázia Ústí nad Labem, Jateční, je však s technickou přípravou maturit spokojen.

„U nás se nic zásadního neprojevilo a problémy s komisaři, ty můžeme ještě rozebírat půl roku, ale myslím si, že spíš jde o to nastavení, jestli se s tím chceme vypořádat nebo ne, a tu cestu holt budeme muset hledat, ideální stav není, výklad stíhá výklad a já myslím, že si dneska už s tím každý ředitel poradit umí.“

Alfred Dytrt ve Světě o osmé zároveň přiznal, že studentům doporučoval, aby si zvolili snazší variantu maturit. „Proč by ztráceli čas přípravou na vyšší variantu, když vysoké školy pak na nich budou chtít přijímací zkoušky a oni potřebují ten čas, aby se naučili na ty přijímačky?“

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme