Ředitel České televize zatím souzen nebude

Generální ředitel České televize Jiří Balvín trestně stíhán nebude. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze. Balvín měl být souzen pro dva trestné činy kvůli koupi digitálního přenosového vozu za 75 a půl miliónu korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Balvín | Foto: Česká televize

"Usnesení o zahájení trestního stíhání bylo předčasné a vykazovalo procesní formální vadu. To znamená, že nebyla vyjádřena subjektivní stránka jednání pachatele, což je jednou z náležitostí tak, jak to ukládá nález Ústavního soudu," vysvětlila Radiožurnálu důvody zastavení stíhání státní zástupkyně Marcela Kratochvílová.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kratochvílová o zastavení Balvínova stíhání

Balvína rozhodnutí potěšilo. "Já jsem samozřejmě rád, že to potvrdilo veškerá má předchozí prohlášení, že důvody k obvinění nebyly v pořádku," uvedl ředitel. Balvínův právní zástupce Tomáš Sokol nechce rozhodnutí zastupitelství nijak komentovat. Celý text v plném znění zveřejní na internetu.

Vyhráno ale generální ředitel české televize Jiří Balvín nemá. Případ totiž bude znovu řešit policie. "Vrací se to do stadia před zahájením trestního stíhání, policii bude uloženo, v jakých směrech má řízení doplnit, poté bude rozhodnutí nové," dodala Kratochvílová.

Policie v polovině května obvinila Balvína z porušování povinností při správě cizího majetku kvůli tomu, že měl při koupi vozu od ČNTS pozdržet padesátimilionovou splátku a způsobil tak, že veřejnoprávní televizi vzniklo penále ve výši 2,5 milionu korun. ČT ho ale zaplatit nehodlá. Generální ředitel televize byl v souvislosti s koupí vozu v hodnotě kolem 70 milionů korun podezřelý také z porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme