Ředitel ČT zrušil komisi vyšetřující údajnou cenzuru. Za vedením zpravodajství dál stojí

Generální ředitel České televize Petr Dvořák zrušil komisi vyšetřující údajnou cenzuru ve zpravodajství. Ta měla na dnešním jednání Rady ČT prezentovat výsledky svého šetření. Komisi provázely pochybnosti ohledně jejího vzniku i personální problémy. Dvořák uvedl, že za vedením zpravodajství nadále stojí. K cenzuře podle něj nedošlo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální ředitel České televize Petr Dvořák představil nový dětský kanál ČT :D

Generální ředitel České televize Petr Dvořák představil nový dětský kanál ČT :D | Zdroj: ČTK

Dvořák řekl, že nechce nikoho obviňovat a nechystá ani žádné personální změny. Ke kritice se vyjádřil v obsáhlé tiskové zprávě, kterou zveřejnil na webu České televize.

„Já jsem prozkoumal celý ten podnět a z mého pohledu, podle informací, které mám k dispozici, jsem přesvědčen, že nebyl porušena ani zákon o České televizi, ani kodex České televize, a že tedy ten podmět je bezpředmětný,“ řekl Dvořák Českému rozhlasu.

Jistý dopad by však stížnost mít měla. Dvořák Radě ČT předložil návrh nové organizace zpravodajství. O důležitých věcech, které se týkají vysílání, by už neměl rozhodovat pouze jeden člověk a problémy by měla do budoucna redakce řešit podle nového etického kodexu.

Podle Dvořáka by mělo dojít k jasnějšímu oddělení aktuální publicistiky od zpravodajství.

„Ty změny by měl představit ředitel zpravodajství nejdříve pracovníkům zpravodajství, poté odborové organizaci a pak předpokládám, že je přinese mně,“ řekl Dvořák. Rada ČT se bude návrhem zabývat na dalším jednání 6. ledna.

Z pěti členů komise zbyli jen tři

Ke vzniku komise vedly stížnosti na údajnou cenzuru v České televizi. Skupina kritiků v říjnu poslala Radě České televize dopis, v němž si stěžovala na to, že šéfredaktor Petr Mrzena zasahuje do zpravodajství ve prospěch Miloše Zemana a SPOZ. Dopis podepsalo 23 lidí.

Vedení kritiku odmítlo a proti stěžovatelům se postavilo i 61 redaktorů, kteří vedení zpravodajství vyjádřili podporu. Radní ČT požádali ředitele, aby stížnost nechal prošetřit.

Česká televize, budova zpravodajství | Foto: Eva Odstrčilová

Dvořák v listopadu oznámil jména pěti odborníků, kteří se mají stížností zabývat. Vybral Barboru Osvaldovou ze Syndikátu novinářů, zpravodaje BBC v Česku Roba Camerona, sociologa Jaromíra Volka, dánskou novinářku českého původu Danu Schmidt a prorektora Univerzity Karlovy Michala Šobra.

Šobr s Schmidt však z komise odstoupili a odchod zvažovali i ostatní. I když důvody byly soukromého rázu, objevily se pochybnosti o objektivnosti komise, například ze strany předsedy Rady ČT Milana Uhdeho.

Mluvčí České televize Alžběta Plívová v reakci na Uhdeho minulé pondělí uvedla, že Dvořák znovu požádal radu o to, aby jeho postup schválila a potvrdila, že postupuje správně.

Český rozhlas, Kryštof Benoni Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme