Ředitel Fakultní nemocnice Brno zůstává ve funkci, dostal pokutu

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jan Burian zůstane ve funkci. Ministr zdravotnictví David Rath zvažoval jeho odvolání kvůli výrokům předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka, který kritizoval ministerstvo za nová pravidla léčby rakoviny. Podle ministerstva ale Burian při řízení nemocnice pochybil a bude za to potrestán krácením odměn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Burian dnes přišel na schůzku s Rathem potřetí. Poprvé se sešli v pondělí. Ministr chtěl, aby ředitel uvedl na pravou míru prohlášení svého podřízeného, přednosty hematoonkologické kliniky Jiřího Vorlíčka.

Vorlíček, který je zároveň šéfem odborné společnosti, informoval minulý týden veřejnost, že kvůli letošním ministerským úhradovým a lékovým vyhláškám nedostalo moderní účinné léky několik set pacientů. Ředitel ale odmítl nést za prohlášení onkologů odpovědnost.

Po této kritice Rath poslal do nemocnice kontrolu, která prokázala, že Vorlíčkova klinika dostala letos více peněz než loni a finanční limit ani nevyčerpala. Informace, že se v nemocnici nestalo, aby pacienti nebyli léčeni podle doporučení lékařů, potvrdil v úterý novinářům i Burian. Podle ministerstva tak ředitel zadaný úkol splnil.

Burian byl ale včera několik hodin přesvědčen, že ředitelem nemocnice už není. Informaci o svém odvolání prý dostal od Rathovy sekretářky. Ministr to popřel. Šlo podle něj o nedorozumění, odvolal pouze schůzku s Burianem. Ředitel, který přijel do Prahy zbytečně, se zlobil. "Ve zdravotnictví pracuji od roku 1970, něco podobného jsem za svůj poměrně dlouhý profesní život nezažil," poznamenal.

Dnešní setkání obou aktérů už se neslo v jiném duchu. Probírali prý především obecné otázky zdravotnictví. "Atmosféra byla zcela jiná než při jednání v pondělí. Musím říct, že jsem byl připraven na jiný průběh, a jsem rád, že to probíhalo tak, jak to probíhalo," řekl Burian. Vedení nemocnice bude podle něj dál hledat řešení problému s financováním onkologické péče.

Ministr Rath přesto trvá na manažerském pochybení ředitele. I když Buriana ponechává ve funkci, postihu se podle mluvčí ministerstva Jany Kocové nevyhne. "Jeho manažerské pochybení, které se týkalo jeho postoje k výrokům jeho podřízeného pana profesora Vorlíčka, se bude řešit tím, že pan ředitel bude krácen na svých odměnách," uvedla Kocová. Odměny mohou v případě ředitele fakultní nemocnice dosáhnout až milion korun ročně.

Podle onkologů měla vznesená kritika smysl, protože se podařilo prosadit, aby peníze ze zdravotního pojištění směřovaly ve druhém pololetí především do 18 specializovaných onkologických center. Ministerstvo tvrdí, že o tomto opatření rozhodlo již dříve. Se zástupci pojišťoven se ale dohodlo až v pondělí. Slíbilo také skokové navýšení finančních limitů na léčbu o osm miliard korun ročně, z nichž významná část má být utracena právě za léčbu onkologických pacientů.

Lucie Weissová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme