Ředitel GIBS odmítá svoji rezignaci. Chce vystoupit před sněmovním bezpečnostním výborem

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín požádal o slyšení před sněmovním bezpečnostním výborem. Poslancům má v úmyslu předat informace, které se týkají veřejné kritiky premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) na jeho adresu. Rezignovat Murín odmítá a zůstává ve funkci, protože si není vědom pochybení. Vyplývá to z vyjádření, které ve čtvrtek na webu zveřejnil mluvčí GIBS Ivo Mitáček.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín a premiér v demisi Andrej Babiš z hnutí ANO | Foto: ČTK/Milan Malíček, Právo, Profimedia | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Inspekce uvedla, že Babiš Murína v únoru dvakrát vyzval, aby se vzdal funkce. Proti tomu se premiér při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně ohradil. „Žádné odvolání jsem nenavrhoval,“ prohlásil Babiš, když odpovídal na dotaz předsedy Pirátů Ivana Bartoše.

O Murínovi řekl, že jde o jeho podřízeného a GIBS zřejmě nehospodaří dobře. Murín podle něj podvedl vládu, když údajně část peněz schválených na nové příslušníky loni použil na odměny.

Skončili za Babišovy vlády v demisi. Ministři odvolali ředitele nemocnic, šéfa CzechInvestu i České pošty

Číst článek

S odvoláním na dokumenty olomouckého vrchního státního zastupitelství dále premiér připomněl, že má pochyby o Murínově morální a profesní integritě. Poukazoval na to, že byl podle médií vyslýchán v kauze Bereta, která se týká úniků informací z vyšetřování.

Dokumenty zastupitelství se podle Babiše týkaly možného kárného řízení s Murínem. Loni v dubnu je dostal podle premiéra tehdejší ministerský předseda Bohuslav Sobotka (ČSSD), jeho podřízení sepsali referátník a navrhli mu zahájení kárného řízení o kázeňském přestupku. Referátník ale podle Babiše zmizel. „Proto jsem i svolal Bezpečnostní radu státu,“ řekl.

„(Murín) sdělil, že došlo mezi ním a předsedou vlády k písemné komunikaci, ve které se ke svému jednání vyjádřil s tím, že se žádného protiprávního jednání nedopustil. Ředitel GIBS nebyl nikdy kázeňsky trestán a nebylo s ním ani žádné kázeňské řízení do dnešního dne zahájeno,“ uvedl ve čtvrtek Mitáček. Dodal, že dokumenty, o nichž Babiš hovořil, zná Murín jen zprostředkovaně.

Prmeiér v demisi je za svůj postup vůči šéfovi GIBS kritizován. Předseda Pirátů Ivan Bartoš uvedl, že Babišovy kroky ohledně Murína nelze nazvat jinak, než že jde o „další účelový pokus výměny vedoucích pracovníků ve státních institucích doprovázený politickým i mediálním tlakem, a to za velmi vágních až neurčitých odůvodnění“.

Bartoš zaspekuloval, zda tyto „personální čistky nejsou pouhým účelovým posilováním pozice“ hnutí ANO

Příští pátek se kvůli personálním změnám, které provádí Babišova vláda, sejde mimořádně sněmovna. Schůzi vyvolala opozice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme