Ředitel kritizovaného Pozemkového fondu skončil. Bendl přijal jeho rezignaci

Kritizovaný Pozemkový fond je bez šéfa. Dosavadní ředitel Radim Zika předal ministru zemědělství rezignaci a ten ji přijal. Fond teď povede první náměstek Petr Šťovíček. Média nedávno upozornila na několik sporných rozhodnutí vedení fondu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Pozemkového fondu ČR Radim Zika | Foto: Alžběta Švarcová

Zika splnil, co oznámil, už v loňském roce. Svoji práci chtěl ukončit zároveň se zánikem Pozemkového fondu.

Premiér Petr Nečas i ministr zemědělství Petr Bendl se ale v poslední době vyjádřili, že by současné vedení mělo pro zachování kontinuity agendy fondu pokračovat v práci i po 1. lednu 2013. Zika tak nabídl okamžitý odchod, vysvětlil to osobními důvody.

Práci fondu provází řada skandálů. Policie prověřuje například směnu lukrativních státních pozemků v lyžařském areálu Bedřichov v Jizerských horách za běžná pole na Liberecku a Třebíčsku.

Jako poradkyni Zika na Pozemkovém fondu zaměstnával přítelkyni trenéra české hokejové reprezentace, dvaadvacetiletou absolventku střední školy, která si tak vydělala přes čtvrt milionu korun, ani by bylo jasné, jakou práci odvedla.

Fond si vysloužil kritiku i kvůli plýtvání penězi. Ministerstvu zemědělství se také nelíbila výběrová řízení, která přesahovala dobu fungování fondu.

Od příštího roku má Pozemkový fond nahradit Státní pozemkový úřad. Ten by měl nejen spravovat a prodávat státní zemědělský majetek, což dnes dělá fond, ale také vykonávat veřejnou správu v oblasti pozemkových úprav a restitucí.

Nikola Bojčev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme