Ředitel Motola: prominenti mají mít přednost

VIDEO UVNITŘ. Největší česká nemocnice v Praze - Motole řeší skandál s interním videem, které uniklo na internet. Na něm ředitel nemocnice Miloslav Ludvík hovoří před svými podřízenými o tom, že ví, jak v nemocnici funguje korupce, nabádá lékaře k tomu, aby nemocnice měla víc obsazených lůžek a také mluví o tom, že je potřeba upřednostňovat důležité lidi, kteří nemocnici mohou přinést peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík se nedomnívá, že odejde avizovaný počet lékařů, tedy až 4 tisíce | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Celé video vzniklo podle informací Radiožurnálu 3. prosince loňského roku ve Špindlerově Mlýně na dvoudenním pracovním zasedání s přednosty a primáři nemocnice.

Podstatnou části videonahrávky, která unikla na internet, tvoří povídání ředitele nemocnice o prominentech, tedy takzvaných ředitelských kulichách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu Ludvík shrnuly večerní Ozvěny dne

„A to je ten systém kulichů, kdy vám ta Karin nebo někdo z mého sekretariátu volá a posílá vám ty lidi a vy jste schopni je velmi dobře odpravit a velmi dobře se k nim chováte,“ vysvětluje ředitel Ludvík.

Ředitel konkrétně vytkl nejmenovanému pracovišti, že jednu prominentní pacientku neošetřili včas, a kvůli tomu není ještě hotová rekonstrukce dětského pavilonu:

„No, to ‚béčko‘ už mohlo být teda skoro hotové, upřímně řečeno. Já to říkám jako vtip, ale ono to tak někdy je. A já velmi, ale velmi prosím, abyste si uvědomili, že přes tyhle volby my ty peníze opravdu dostaneme.“

Ve hře totiž nejsou malé peníze...

„A já o tom mluvím proto, že když se vrátím asi dva slidy zpátky, bylo tam napsáno, že nemocnice dostala zatím 4,5 miliardy korun na investice, tak to fakt není proto, že by si někdo myslel, že to Motol opravdu potřebuje a že je to nutné a že to nikam jinam nepůjde. Na to všichni zapomeňte. To je výsledek velmi tvrdého lobbingu ve vyšších patrech tohoto státu,“ říká Miloslav Ludvík a glosuje:

„Naštěstí my jsme malá země, takže člověk se tolik nenaběhá.“

Nemocnice se brání, že jde o účelově sestříhané šestiminutové video z celkové hodiny a deseti minut. Video je sice sestříhané, ale podstatné části jsou beze střihu. Například, když ředitel mluví o průběhu veřejných zakázek.

„Korupce zdravotníků ze strany dodavatelů. Páni přednostové, primáři samostatných oddělení hlavně, dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak - Je pět firem, které mohou dodat materiál. Tak se řekne: firma A se zúčastní, firma B se zúčastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje a firma E se zúčastní. Příště se to prohodí. Fakt si myslíte, že to nevím? Jak dlouho dělám v tom oboru?“ říká ředitel, který nemocnici šéfuje od roku 2000.

K celodenní stávce v Česku se přidali také státní zaměstnanci Fakultní nemocnice Motol | Foto: Tomáš Adamec

Přímo ředitel Ludvík na video nechtěl dnes reagovat. Odpověděl jen sms ve znění: "Nelze reagovat, pokud nevidíte celé nesetříhané video, které trvá 1,1 hodiny. Přijďte zítra na tiskovku a pak vám dám rád rozhovor."

Ministr zdravotnictví Leoš Heger říká, že video ještě neviděl, ale není to pro něj prioritou:

„Já si myslím, že to není na odstoupení ředitele. Tenhle aspekt, jestli ředitel získává peníze, je to věc závažná, investiční politiku je třeba dát do mezí racionálních mimo politické vlivy a je potřeba rozdělovat peníze na základě nějakých pevných kritérií."

Ludvíka brání i ředitelka plzeňské fakultní nemocnice a taky předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová „Neznám plné znění, ale je pravda, že politické zájmy rozhodují, kde která nemocnice bude stát a často to není vázáno na to, kde je nemocnice potřeba,“ upozornila na Radiožurnálu. „Ředitelé nemocnic by se za to vinit neměli,“ dodala.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme