Ředitel odboru ministerstva obrany obviněn z korupce

Ministr obrany Karel Kühnl zatím neodstoupí z funkce v souvislosti s korupčním skandálem v jeho rezortu. Vzkazuje to mluvčí Andrej Čírtek. Vysoce postaveného důstojníka, který kromě jiného rozhodoval o zakázkách NATO, stíhá policie za přijímání a poskytování milionového úplatku. Spolu s ním je podezřelý i majitel brněnské bezpečnostní agentury Trade Fides.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, úplatek | Foto: Rádio Praha

Přijímání úplatku a zneužití pravomoci veřejného činitele - to jsou trestné činy, z kterých protikorupční policie obvinila ředitele odboru infrastruktury a investičních projektů NATO Miroslava Beňa. Vyplývá to z písemného materiálu, který má Radiožurnál k dispozici.

Společně s tímto důstojníkem české armády, který byl zadavatelem významných zakázek, policie obvinila i prokuristu a jednoho z majitelů brněnské bezpečnostní agentury Trade Fides Libora Hledíka.

Plukovníka Beňa zadrželi detektivové s jedním milionem korun, který měl podle policie dostat od Hledíka za to, že ministerstvo obrany podepíše smlouvy na střežení armádních objektů práve s agenturou Trade Fides. Citace z písemného záznamu: "Beňo se měl výše uvedených trestných činů dopustit tím, že přijal 24. ledna v odpoledních hodinách v pražské pobočce agentury Trade Fides od jejího pracovníka Libora Hledíka jeden milion korun v hotovosti jako úplatek, který byl poskytnut s cílem ovlivnit přidělování zakázek. Tento skutek spáchal Beňo v souvislosti s výkonem své funkce a v pracovní době," uvádí se ve zprávě, kterou se Radiožurnálu podařilo získat. Beňo, Hledík a jedna pracovnice agentury Trade Fides jsou ve vazbě.

Ministerstvo obrany ani policie zatím nechtějí poskytovat prakticky žádné informace k úplatkářské aféřa, která nemá v novodobé historii armády precedent: "24. ledna odpoledne byl zadržen voják, který pracoval na ministerstvu obrany. Další informace budou poskytnuty, až to umožní průběh vyšetřování," říká mluvčí resortu Andrej Čírtek.

Kromě korupčního jednání, kterého se měl dopustit vysoce postavený pracovník ministertstva obrany je na celé záležitosti alarmující i skutečnost, že agentura Trade Fides patří k největším v Česku. Kromě kulturních památek nebo naší ambasády v Moskve zajišťuje takzvanou technickou ostrahu celá řady armádních objektů. Bezpečnostní kamery, čidla a další vybavení poskytla například na ostrahu letišť v Náměšti nad Oslavou a Čáslavi, které se modernizují z prostředků Severoatlantické aliance. A za plné 2 miliardy a 700 milionů korun s ní uzavřelo ministerstvo v roce 2003 desetiletou smlouvu na střežení celkem 6 muničních skladů.

O tom, že tuto lukrativní zakázku získal právě Trade Fides rozhodl v zastoupení tehdejšího ministra obrany a současného volebního manažera ČSSD Jaroslava Tvrdíka jeho bývalý náměstek Jaroslav Škopek. Radiožurnál o tom informoval loni v srpnu s tím, že Trade Fides chce získat zakázku na střežení dalších skladů. Tvrdík tehdy řekl, že si na podrobnosti už nepamatuje a že celá záležitost byla bezpochyby transparentní: "K tomu se opravdu asi po třech letech nebudu chtít vyjadřovat a přísluší mluvčímu ministerstva obrany, aby vám zjistil detaily této kauzy."

Včera, když se objevily spekulace, že současná aféra má poškodit mimo jiné i Tvrdíka, mu Radiožurnál poslal textovou zprávu. Tvrdík odpověděl, že obviněného plukovníka Beňa nezná a že s ním nemá nic společného. Na otázku, zda se někdy sešel nebo jednal s prokuristou agentury Trade Fides Liborem Hledíkem Tvrdík nereagoval.

Podle oficiálního vyjádření ministerstva obrany získala agentura před třemi roky zakázku na střežení muničních skladů z toho důvodu, že nabídla nejvýhodnější cenu.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme