Ředitel pražské městské policie měl při zatýkání u sebe úplatek

I s úplatkem zadrželi v pátek ředitele pražské městské policie Vladimíra Kotrouše. Dnes to potvrdili elitní detektivové. Úplatek se měl týkat přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské policii. Spekuluje se o tom, že to mohla být zakázka na servis aut strážníků

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš na archivním snímku z roku 2007

Ředitel pražské městské policie Vladimír Kotrouš na archivním snímku z roku 2007 | Zdroj: ČTK

Ředitele pražské městské policie Vladimíra Kotrouše postavil primátor Bohuslav Svoboda mimo službu. Šéfa strážníků v pátek zadržel elitní Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu i s úplatkem. V případě odsouzení mu hrozí až 12leté vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kauze mluvil mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták v Ozvěnách dne

„Do této chvíle jsem nedostal žádnou oficiální informaci o tom, co probíhá. Čili jednám jen na základě toho, že informace o tom, že byl vzat do regulérní vazby státním zástupcem, proběhla. Proto jsem nařídil panu náměstkovi Klemovi, ať připraví papír, který v nejbližší chvíli podepíšu, o tom, že je pan Kotrouš postaven mimo službu,“ oznámil primátor.

Kromě postavení mimo službu přeřadil primátor Vladimíra Kotrouše na jinou práci. Vedení Prahy také zvažuje proti Kotroušovi další právní kroky a chce také poslat na městskou policii své kontrolory, kteří prověří vybrané zakázky. Řízení městské policie prozatím převzal náměstek Ludvík Klema.

Vladimír Kotrouš je teď vazbě. Čelí obvinění, že přijal úplatek. Detektivové dnes potvrdili, že ho měl Kotrouš u sebe při zatčení. Jeho výši nezveřejnili.

Radiožurnálu se ale podařilo zjistit, že v případu muselo jít o více než půl milionu korun, vyplývá to totiž z kvalifikace trestného činu, pro který policie Kotrouše obvinila. Stíhán je pro to, že si řekl o úplatek a že jako úřední osoba získal značný majetkový prospěch, přičemž zákon definuje jako značný prospěch hranici od půl milionu do pěti milionů korun.

Na kauzu upozornil informátor

Úplatek se měl týkat přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské policii. Spekuluje se o tom, že to mohla být zakázka na servis aut strážníků.

Detektivy z ÚOOZ na korupci upozornil informátor. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí útvaru Pavel Hanták:

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Drtina mluví o případu šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„My jsme k případu získali informace zhruba ve 3. čtvrtletí letošního roku, a to od konkrétní osoby, kterou ale z pochopitelných důvodů není možné nijak konkretizovat. Tato osoba se na nás obrátila proto, že našemu útvaru důvěřuje.“

V Ozvěnách dne Hanták uvedl, že podezřelou osobu zadrželi poté, co detektivové zadokumentovali předávku peněz. „Které měl podezřelý převzít jako jakési všimné za přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské police. V době zadržení měl celou částku u sebe.“

„Následovaly domovní prohlídky i prohlídky jiných prostor. Co konkrétně bylo zajištěno, o tom bych v této chvíli i po dohodě se státním zastupitelstvím nechtěl hovořit. Nicméně podezřelý muž byl ještě týž den v odpoledních hodinách obviněn z přijetí úplatku, za což mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody od 5 do 12 let,“ upřesnil Hanták.

Milan Kopp, Martin Drtina, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme