Ředitel Vězeňské služby je obviněný kvůli zakázce na rušičky

Policie dnes obvinila ředitele Vězeňské služby Luďka Kulu kvůli zakázce na rušičky mobilních telefonů ve věznicích. Se svým náměstkem Zdeňkem Kreuzziegerem se měli dopustit trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Údajně připravili český stát bezmála o 20 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Vězeňské služby Luděk Kula. | Zdroj: ČTK

Podrobnosti Radiožurnálu sdělil mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek: "Jednalo se o uzavírání zakázek na ruční na ruční detektory kovů a zařízení na zamezení nedovolené komunikace vězněných osob. Ty zakázky se realizovaly v letech 2005 až 2006." Za porušení povinností při správě cizího majetku hrozí obviněným dva roky až osm let vězení.

Luděk Kula oznámení o trestním stíhání převzal, s obviněním ale nesouhlasí: "Jediné, co jsem udělal, že jsem podepsal smlouvu. Ale jako statutární orgán podepisuji veškeré smlouvy. Vždy jsou garance příslušných funkcionářů, že všechno je tak, jak má být. A při podpisu této smlouvy tam tyto podpisy rovněž nechybějí. Takže já se nedomnívám, že jsem mohl zjistit, že něco chybí nebo že je něco v nepořádku. Nechci se z ničeho vyviňovat, ale s touto dikcí policie nesouhlasím."

Kula, který je v čele Vězeňské služby tři roky, chce proti obvinění podat stížnost a opravný prostředek. Náměstek Kreuzzieger už kvůli problematické zakázce na rušičky odstoupil. Kula ve funkci zůstává. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ho už při prvním skandálu s rušičkami potrestal finančním postihem. Nyní znovu zvažuje Kulovo odvolání.

O nákupu rušiček do českých věznic už loni jednali poslanci. Kontrolní výbor sněmovny se shodl, že nákup těchto zařízení Vězeňskou službou byl v rozporu se zákonem. Podle poslanců po takové chybě má následovat odvolání příslušných zodpovědných lidí.

Jana Zemanová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme