Ředitel VZP odvolal dva vysoké manažery, kteří jezdili za peníze HP do Alp

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek odvolal ekonomickou náměstkyni Markétu Slavíkovou a hlavního analytika VZP Tomáše Červinku. Radiožurnál nedávno upozornil, že si oba manažeři a několik dalších zaměstnanců nechali platit od firmy Hewlett-Packard lyžování v Alpách. Ředitel Kabátek proto nařídil externí audit, který nevyvrátil možný střet zájmů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna (ilustrační foto)

Všeobecná zdravotní pojišťovna (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Kontroloři přišli na to, že dva vysocí manažeři mohli teoreticky ze svých postů ovlivňovat výběrová řízení na IT zakázky.

„Audit nepotvrdil, že by došlo k jakémukoliv porušení zákona, nicméně jednoznačně a nade vší pochybnost nevyvrátil možnost, že ve střetu zájmů byli,“ okomentoval výsledky auditu mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel VZP odvolal dva vysoké manažery kvůli placeným výletům do Alp. Podrobnosti zjišťovala Markéta Chaloupská

Od roku 2008 až do současnosti získala firma Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba tři miliardy korun. Většinu z nich uzavřela pojišťovna bez otevřené soutěže.

Slavíková a Červinka odmítli okolnosti svého odvolání komentovat. Ve VZP zřejmě ale budou pracovat i nadále, jen na jiných funkcích.

Už loni v říjnu ředitel Kabátek odvolal kvůli výletům na hory tři manažery IT, mezi nimi i tehdejšího šéfa IT projektů Romana Runda. Ten dokonce přiznal, že by se mohlo jednat o určitou formu korupce.

„Já říkám, že se na tohle dá takhle nahlížet. Ale já to opravdu nebral jako korupci, protože jsme tam většinou jezdili za konkrétním účelem, styl výjezdní porady,“ řekl již dříve Rund.

Právě on byl jedním z těch, kteří o výletech promluvili veřejně a nezapírali. Ostatní většinou výlety popřeli nebo tvrdili, že si nic nepamatují. Mezi nimi byla právě i náměstkyně Markéta Slavíková.

Kauzou se bude zabývat správní rada pojišťovny

Na akci s názvem „Vrcholová řešení" různí manažeři jezdili nejméně od roku 2009. Podle některých svědectví však výlety začaly mnohem dříve.

Celou věcí se zabývá i policie a řešit ji bude také správní rada VZP, potvrdil její člen Michal Sojka. Zasedat by měla na konci března.

„My jsme zatím audit ještě neviděli, protože na poslední správní radě ještě nebyl hotový, a budeme ho projednávat na další správní radě. Je to gesce pana ředitele, personální věci, takže pokud naznal, že v auditu jsou důvody pro odvolání, tak tak učinil,“ uvedl Sojka.

ČRo, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme