Ředitel VZP odvolal tři manažery IT kvůli penězům od firmy Hewlett-Packard

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek odvolal z funkcí tři manažery IT kvůli luxusním pobytům v Alpách placeným firmou Hewlett-Packard. Na případ upozornil Český rozhlas. Firma manažerům údajně hradila ubytování v luxusním hotelu, dopravu i skipas. Pojišťovna si už nechala zadat mimořádný audit IT zakázek od roku 2006.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Tomáš Adamec

Manažeři působili v Úseku informačních a komunikačních technologií VZP.

„Všichni odvolaní ve VZP zatím nadále zůstávají v zaměstnaneckém poměru. Ředitel Kabátek uvedl, že jde o preventivní krok, aby nemohly být žádným způsobem zpochybňovány současné a budoucí zakázky. Co se týče zakázek z minulosti, ředitel nehodlá dělat ukvapené závěry. S případnými kroky počká na výsledky plošného auditu,“ říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tři manažeři VZP skončili na svých postech kvůli možnému střetu zájmů. Podrobnosti zjišťovala reportérka Markéta Chaloupská

Nuceně skončil hlavní analytik IT projektů Martin Kreidl, dále IT specialista Novotný i současný šéf IT projektů Roman Rund.

Manažerů, kteří cestu do Alp za peníze firmy Hewlett-Packard podnikli, bylo podle zjištění Českého rozhlasu mnohem víc. Podle Tichého ale na svých postech zatím zůstávají.

„Podle toho, co jsme zatím o celé věci zjistili, nikdo další z lidí, jejichž jména se v médiích objevují, není na pozici, na které by v současné době mohl mít jakýkoliv vliv na veřejné zakázky v oblasti IT, čili z preventivních důvodů není důvod tyto lidi odvolávat,“ vysvětluje mluvčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejde o trest, ale o preventivní krok, říká o odvolání manažerů tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý

Výlety na ledovec s názvem „Vrcholová řešení“ zmapovali reportéři nejméně od roku 2009. Ze svědectví jednotlivých manažerů však vyplývá, že zřejmě začaly mnohem dříve. Poslední písemně doložený zájezd byl v roce 2013.

Na prodloužený víkend zaměstnance VZP dovezli řidiči firmy Hewlett-Packard. Někteří manažeři se k výletům přiznali, někteří zapírali. Několik z nich tvrdilo, že šlo o školení. Jejich výpovědi o tom, jak například vypadala školicí místnost, se ale výrazně liší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ke kauze odvolaných manažerů VZP se vyjádřil i David Ondráčka, ředitel české pobočky Transparency International

Podle Davida Ondráčky, ředitele české pobočky Transparency International, je podobné jednání za hranou.

„Konkurenti v IT byznysu samozřejmě tyto informace zjistí a mají je a dívají se na to tak, že Hewlett-Packard má dobré vztahy s VZP, tak nemá cenu ani nabídky do jednacích řízení podávat, takže nakonec třeba zůstane jediná nabídka. A často jde o velké IT zakázky. Takže já si myslím, že ani nějaký audit nemusí nutně zjistit problém. Věc je citlivá v té oblasti, kdy se firmy rozhodují, jestli vůbec nabídku do té instituce podávat, nebo ne,“ upozorňuje.

Manažeři VZP jezdili za peníze Hewlett-Packard do Alp. Firma od pojišťovny dostává zakázky

Číst článek

Jen od roku 2008 až do současnosti získala firma Hewlett-Packard od VZP zakázky za zhruba tři miliardy korun. Většina z nich byla uzavřena bez otevřené soutěže, formou takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění.

„Což je forma, kterou zákon připouští, a není na ní z hlediska zákonného postupu nic špatného,“ upozorňuje Tichý. Podle odborníků jde ovšem o velmi nestandardní řešení.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD upozornil, že dnes mluvil s ředitelem VZP. Kauzu považuje za jasný střet zájmů. „Podle mě je naprosto nepřijatelné, aby si v podstatě polosoukromé aktivity nechali platit od svých dodavatelů,“ myslí si Němeček.

Firma Hewlett-Packard dnes odpoledne přes svého mluvčího Emmanuela Fyle vzkázala, že bere veškerá nařčení vážně a provádí jejich důkladné vyšetřování.

ČRo, Markéta Chaloupská, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme