Ředitelé gymnázií kritizují nařízení ministerstva prodloužit výuku
Do školy se dnes poprvé po prázdninách vydalo skoro jeden a půl milionu školáků. Je mezi nimi i přes 90 tisíc prvňáčků. Změna čeká na studenty vyšších ročníků gymnázií, kteří mají od letošního školního roku o dvě hodiny týdně výuky navíc. S rozhodnutím ministerstva školství ale většina ředitelů lyceí nesouhlasí. Přišlo podle nich na poslední chvíli.
Lepší příprava ke studiu na vysoké škole a zlepšení jazykové vybavenosti studentů, to byly hlavní argumenty ministerstva školství při prodloužení výuky.
Záměr dobrý, načasování špatné, říká řada ředitelů gymnázií. "V době, kdy už byl hotový rozvrh a úvazky, tak jsme museli kompletně celý rozvrh předělávat, aniž bychom to mohli konzultovat s učiteli. Sami jsme museli rozhodnout, které předměty navýšíme," podotkl ředitel kutnohorského Gymnázia Jiřího Ortena Vladislav Slavíček.
Jeho kolega, ředitel pražského Gymnázia Jana Palacha Michal Musil si nařízení naopak pochvaluje. "Byla to spíš dobrá věc, my jsme posílili výuku cizích jazyků a přidali jsme ekologii, základy společenských věd a trochu češtiny do prvního ročníku."
Ředitelé gymnázií museli narychlo měnit rozvrhy a shánět nové učitele. Situaci podle nich neřeší ani návrh ministerstva, aby výuku prodloužili až od druhého pololetí. Nová ministryně školství Miroslava Kopicová je k uplatnění nařízení skeptická. "Myslím, že je potřeba najít cestu, jak toto pozastavit," uvedla.