Ředitelé nemocnic protestují proti nedostatečným platbám pojišťoven

Zdravotnická zařízení následné péče, psychiatrické léčebny a rehabilitační ústavy chystají dopis pro premiéra Jiřího Paroubka. Asociace českých a moravských nemocnic protestuje proti postupu VZP a dalších zdravotních pojišťoven, které odmítají hradit péči poskytnutou svým pojištěncům ve stanovené výši. V pražské nemocnici Na Homolce se dnes sejde rada Asociace včetně zástupců zařízení následné péče, psychiatrií a rehabilitačních ústavů, aby společně zaujali k tomuto problému jednotný postoj. Kvůli jednání by měla přerušit dovolenou i ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Ředitel psychiatrické léčebny v Praze - Bohnicích Ivan David Českému rozhlasu popsal, o čem konkrétně bude Asociace jednat: "Pojišťovny trvají na tom, že máme málo personálu a proto nám strhnou značnou část z úhrad, které nám již zálohově vyplatily. Pro nás je taková cesta naprosto nepřijatelná, protože léčebny jsou již dnes podfinancovány. Představa, že bychom za ty prostředky, které dostáváme, mohli najmout další pracovníky, je naprosto scestná."

Ivan David také podotýká, že není možné, aby jim pojišťovny snižovaly platby a zdravotnická zařízení přitom poskytovala stejnou péči jako dosud: "My nemůžeme zredukovat péči podstatným způsobem, tak abychom vystačili s těmi penězi, které máme. Těžko asi budeme propouštět třetinu zaměstnanců, protože se pojišťovny rozhodnou odebrat nám značnou část peněz, které nám už vyplatily. Kromě toho podle našich analýz to z právního hlediska ani není přípustné. Bylo by to v rozporu se zákonem a jsme si jisti, že příslušné soudní spory bychom vyhráli."

Nemocnice podezírají zdravotní pojišťovny z uzavření kartelové dohody. Za následnou péči měly pojišťovny nemocnicím platit v prvním pololetí tohoto roku podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví o třináct procent více než loni. To se ale nestalo, platby jsou stejné jako minulý rok.

Milada Emmerová, která se jednání v pražské nemocnici Na Homolce chce osobně zúčastnit, kvůli setkání přerušila dovolenou. Bez bližších podrobností to Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu potvrdila mluvčí ministerstva Jana Kocová. "Paní ministryně přerušuje svou dovolenou, aby se mohla osobně zúčastnit shromáždění zařízení následné péče a aby tak měla možnost vyslechnout si celé jednání a hlavně názory všech zúčastněných stran," vyjádřila se Kocová.

Podle odhadu asociace dluží pojišťovny nemocnicím za první pololetí tohoto roku 700 miliónů korun.

Naděžda Hávová, Štěpánka Čechová, Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme