Ředitelé škol musejí letos vyjít s méně penězi. Rozpočty jsou napjaté

Více než milion dětí dnes znovu po prázdninách usedlo do lavic. Na začátku školního roku, který do jisté míry znovu poznamenají finanční úspory. Poté, co se ministerstvo zaměřilo hlavně na platy učitelů. Ti by se v řadě škol mohli dostat pod větší tlak, pokud jde například o počet žáků ve třídách. Zároveň mají školy poněkud větší volnost v rozvrhu výuky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Golfová třída na základní škole v Kuřimi

Golfová třída na základní škole v Kuřimi | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Silnější ročník letošních prvňáčků potvrdila v Ozvěnách dne Hana Stýblová, ředitelka Základní školy v Božkově a prezidentka Asociace ředitelů základních škol. „V podstatě už druhým rokem jsme v očekávání velkého počtu žáků, protože pochopitelně sledujeme vývoj v mateřských školách.“

Její školy se ale netýká fenomén, se kterým se letos musí vyrovnat řada učitelů - slučování tříd pod tlakem úspor. „Ale jak mám informace z asociace, ta se na to ředitelé připravovali.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový školní rok z pohledu pedagogů rozebrala v Ozvěnách dne v Ozvěnách dne Hana Stýblová, ředitelka Základní školy v Božkově a prezidentka Asociace ředitelů základních škol

„Rozpočet na platy učitelů je napjatý. Přeci jen, když dostanete nižší rozpočet a za měsíc vám v průměru 2,15 procenta uváží a pravděpodobně prostředky zůstanou vázané až do konce kalendářního roku, tak je to v oblasti mezd složitější,“ konstatovala Stýblová.

Do školních lavic poprvé zasedlo přes sto tisíc dětí. Na Smetanku přišel prezident

Číst článek

Méně peněz je letos i na školní pomůcky. „Učitelé a pochopitelně i žáci budou pracovat s učebnicemi, které často neodpovídají kvalitou a jsou opotřebené. A rodiče žáků prvních tříd budou muset některé pomůcky koupit. Protože těch 800 korun, které jsme dostávali na jednoho žáka, se prostě někde objevit musí.“

S dneškem přichází také několik novinek při tvorbě rozvrhu. Školy můžou zavádět kratší přestávky. Pětiminutové místo desetiminutových, dopolední výuka se může naopak prodloužit z pěti na šest hodin.

Podle Hany Stýblové bude záležet na podmínkách konkrétních škol. „Myslím, že to bylo dělané pro školy vesnického typu, kde jsou třeba odkázáni na dojíždějící žáky.“

„Nemyslím, že pětiminutové přestávky budou využívány ve vyšší míře. Stejně jako 6 hodin pro žáky 1. stupně bude také asi výjimečné. Nebudou to časté zásahy,“ uzavřela dne Hana Stýblová, ředitelka Základní školy v Božkově a prezidentka Asociace ředitelů základních škol.

Klíčovou roli ve vzdělání mají rodiče, připomněl ministr školství v projevu

Číst článek

Milan Kopp, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme