Ředitelé škol nejspíš nebudou muset podávat majetková přiznání
Ředitelé škol a školských zařízení zřejmě nebudou muset podávat majetková přiznání tak jako ústavní činitelé. Souhlasila s tím sněmovna. Novelu zákona, která to má zajistit, poslala k závěrečnému schvalování.
Povinnost podávat majetková přiznání i pro ředitele škol ukládá zákon o střetu zájmů. Podle jedné z autorek novely, lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové, není střet zájmů u ředitelů škol tak velká hrozba jako u jiných veřejně aktivních lidí.
"Majetkové přiznání mají dávat ti, kteří jsou vystaveni určitému riziku při rozhodování o veřejných zakázkách. Tohle se ředitelů škol týká možná jednou za jejich kariéru, některý z ředitelů vůbec za své působení o takové zakázce nerozhoduje, proto je to jen zbytečná administrativa a byrokracie," podotkla Šojdrová.
Ředitelé škol by měli podle platného zákona podávat přiznání o svém majetku, příjmech, darech a vedlejších činnostech poprvé do konce letošního června. Pokud se do té doby podaří v parlamentu novelu schválit, přiznání by dávat nemuseli. Týká se to pouze řídících pracovníků státních či obcemi zřízených škol. K závěrečnému hlasování se poslanci dostanou nejdřív příští týden.
Povinnost podávat majetková přiznání i pro ředitele škol sněmovna prosadila loni na jaře přes nesouhlas Senátu a prezidenta. Majetková přiznání musejí kromě ústavních činitelů a řídících pracovníků státních nebo obcemi zřízených institucí předkládat také šéfové ústředních státních orgánů, ředitelé tajných služeb nebo členové statutárních, řídících, dozorčích a kontrolních orgánů. Již loni byli povinnosti zbaveni soudci a státní zástupci, přibyla naopak některým policistům.
Přečtěte si také:
Zákon o střetu zájmů prošel, sněmovna přehlasovala prezidentovo veto
Prezident vrátil sněmovně zákon o střetu zájmů
Zákon o střetu zájmů asi skončí u Ústavního soudu
Poslanci schválili nový zákon o střetu zájmů