Ředitelem Národní knihovny je Martin Kocanda. Odbory hrozí stávkovou pohotovostí

Novým generálním ředitelem Národní knihovny je Martin Kocanda. Jmenoval ho ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Bývalý vězeňský kaplan a člen vedení Českobratrské církve evangelické vystřídá v čele knihovny památkáře Petra Kroupu. Jmenování Kocandy vyvolalo protesty odborů. Podle nich nemá náležité odborné zkušenosti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda s ministrem kultury Danielem Hermanem z KDU-ČSL.

Nový generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda s ministrem kultury Danielem Hermanem z KDU-ČSL. | Zdroj: ČTK

Předsedkyně Odborového svazu kultury a ochrany přírody Anna Machová řekla, že odborová organizace Národní knihovny je připravená vyhlásit stávkovou pohotovost.

„Já jsem jako zástupce zaměstnanců a předsedkyně odborové organizace informovala pana ministra a nového pana generálního ředitele, že mezi zaměstnanci knihovny panuje velké zklamání z průběhu a výsledků výběrového řízení. Toho se navíc z rozhodnutí pana ministra nesměl zúčastnit zástupce odborové organizace, byť ve funkci pozorovatele," uvedla pro Radiožurnál Machová.

Kocanda Radiožurnálu řekl, že jako bývalý vězeňský kaplan je zvyklý na řešení krizových situací. Až se stav mezi zaměstnanci zklidní, prioritou bude dokončení revitalizace barokního Klementina, kde má Národní knihovna hlavní sídlo.

Ministerstvo kultury po dvouletém provizoriu začalo hledat nového ředitele knihovny počátkem dubna. Do výběrového řízení se přihlásili tři kandidáti, vedle Kocandy a Kroupy ještě bývalý ředitel Sbírky starého umění Národní galerie v Praze Vít Vlnas. Jednání výběrové komise se zúčastnili podle informací ČTK jen Kroupa a Kocanda. Komise doporučila oba dva, pro Kocandu se rozhodl ministr, uvádí tisková zpráva ministerstva kultury.

Kocanda se narodil v roce 1974, vystudoval teologii, speciální pedagogiku a práva. Byl kazatelem Bratrské jednoty baptistů, od roku 2000 členem a kazatelem Českobratrské církve evangelické. Patnáct let působil ve věznicích, nejprve jako dobrovolník Vězeňské duchovenské péče a posléze jako jeden z prvních tří vězeňských kaplanů. Později pracoval jako právník ve Věznici Pardubice a pak se stal vrchním ředitelem kanceláře na generálním ředitelství Vězeňské služby v Praze.

Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme