Řediteli České televize klesne od nového roku plat

Managementu televize veřejné služby od nového roku klesnou smluvní mzdy o 5 %.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Janeček | Foto: Tomáš Adamec

V případě generálního ředitele Jiřího Janečka bude pevná část mzdy nově činit 156 750 Kč, pohyblivá část pak 68 400 Kč. Roční odměna může dosáhnout maximálně dvacetinásobku hrubé měsíční mzdy zaměstnanců televize za předcházející rok. Dnes o tom rozhodla Rada České televize.

Radní budou činnost generálního ředitele hodnotit každého půl roku, dosud to bylo jednou za tři měsíce. Stanovili také nová kritéria, podle jejichž plnění o přidělení odměny a pohyblivé částky mzdy rozhodnou. Mezi tyto podmínky patří vyrovnané hospodaření, přiměřené cash-flow, spokojenost s plněním usnesení Rady ČT a alespoň 26% podíl na sledovanosti v cílové skupině 4+. Hodnocena bude také kvalita pořadů a divácká spokojenost.

Janeček na zasedání oznámil, že na webu televize do budoucna zveřejní náklady související s výrobou pořadů, a to včetně honorářů. "Po vzoru britské vlády budeme na webu uveřejňovat všechny cifry, včetně honorářů a dalších peněz," sdělil ředitel v reakci na dopis umělců, kteří se obrátili na politiky se žádostí o řešení údajně "tristní" situace v ČT.

„Neuplyne týden, aby se občané nedovídali o aférách a hospodářských skandálech. Kdyby se takto chovaly politické elity, zlomilo by jim to vaz a byly by donuceny k rezignaci. V České televizi se nic neděje, instituce se sedmimiliardovým rozpočtem se zcela vymkla veřejné kontrole,“ stojí v textu ze začátku prosince, pod který se podepsali například Zdeněk Svěrák nebo Helena Třeštíková.

Členové rady dopis vesměs odsuzovali. "Možná by bylo dobré se podívat kousek od nás na východ, jak můžou podobné věci skončit," narážel předseda rady Jiří Baumruk na situaci Slovenské televize a její ekonomické potíže.

Janeček k tomu dodal, že s některými signatáři dopisu mluvil a ti popřeli, že by s textem souhlasili. Jako příklad uvedl spisovatele Jiřího Stránského, jehož textovou zprávu přímo na zasedání přečetl z mobilního telefonu. Stránský tvrdí, že dopis nečetl a svůj podpis si "vyříká s Břetislavem Rychlíkem". Ředitel České televize komentoval také zprávy, že jeho plat je vyšší než příjem prezidenta. "Je mi líto pana prezidenta Klause, protože zjistí, že nejenom Janeček vydělává víc, než on," podotkl k záměru zveřejnit všechny náklady na výrobu pořadů.

Rada nakonec odhlasovala usnesení, v němž podporuje Janečkův plán zveřejnit náklady na webu a navíc mu doporučila v této oblasti "provádět širší PR aktivity". Pochválila také managment za výsledky dosažené v oblasti televizní digitalizace. Na lednovém zasedání by radní měli schválit rozpočet.

Filip Rožánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme