‚Závěry jsou předčasné.‘ Soud zkritizoval rozsudek a poslal ředitelku s padělkem k novému projednání

Paradoxní, předčasné, nemohl obstát. I takovými slovy zhodnotili soudci prvoinstanční rozsudek nad ředitelkou, která osm let vedla školu se zfalšovaným diplomem. Bývalá ředitelka školy v Libčicích nad Vltavou Drahomíra F. tak opět půjde před soud. Odvolací senát totiž na rozhodnutí nalezl několik závad: nepředvolaní svědci, špatná právní kvalifikace i nesprávné posouzení. Server iROZHLAS.cz přináší usnesení, kterým rozsudek zrušil.

Dokumenty Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

základní škola

základní škola | Foto: Vít Kubant | Zdroj: iROZHLAS.cz

Okresní soud Praha-západ na konci května potrestal bývalou ředitelku dvaceti měsíční podmínkou. Senát soudců tehdy odmítl, že by se žena dopustila podvodu a v části obžaloby ji zprostil viny.

‚Nešlo o podvod.‘ Za zfalšovaný vysokoškolský diplom dostala bývalá ředitelka školy podmínku

Číst článek

S takovými závěry se ale Krajský soud v Praze neztotožnil a dal plně za pravdu státnímu zástupci, který odvolání podal, jak již dříve bez bližších podrobností informovala ČT24.

Prvoinstanční řízení bylo velmi krátké, jak upozornil i krajský soud, když senát v čele s Lucií Kantorovou rozhodl během jednoho hlavního líčení. Kantorová totiž odmítla výslech všech navržených svědků a přistoupila rovnou k rozhodnutí.

Prvoinstanční rozsudek

Okresní soud Praha-západ na konci května potrestal Drahomíru F. dvacetiměsíční podmínkou s dvouletým odkladem. Předsedkyně soudního senátu smetla verzi státního zástupce, že se bývalá ředitelka dopustila zločinu podvodu, a nakonec ji odsoudila za přečin poškození cizích práv. Zároveň se shodli na trestném činu padělání veřejné listiny.

Okresní soud tak podle usnesení, které server iROZHLAS.cz získal podle zákona o svobodném přístupu k informacím, nepostupoval správně. „Nalézací soud provedl dokazování v jediném hlavním líčení (...), aniž by však dále prováděl jakékoliv další dokazování, což ve svém důsledku vedlo k vadám rozsudku, pro které nemohl v odvolacím řízení obstát,“ stojí v něm.

Závěry jsou proto podle krajského soudu předčasné. „Je nezbytné, aby skutkové okolnosti případu byly objasněny dalším dokazováním, které je nutné doplnit v nezbytném rozsahu,“ zkritizovali soudci rozsudek.

Za úkol pak okresní soud dostal vyslechnout tři svědky. „Provedené důkazy nejen že v jednotlivostech nepomine, ale zejména zhodnotí dle svého vnitřního přesvědčení po pečlivém uvážení všech okolností případu nejen jednotlivě, ale i v jejich souhrnu,“ pokáral senát podřízený soud s tím, že nová zjištění má posuzovat stejně pečlivě jak ve prospěch, tak i v neprospěch obžalované.

Zfalšovaný diplom, který uchazečka doložila při výběrovém řízení na ředitelku základní školy | Zdroj: Reprofoto iROZHLAS.cz

Problém předseda senátu Roman Lada našel i v kvalifikaci trestného činu a částečném zproštění. Právnička Petra Audová z Transparency International, kterou server iROZHLAS.cz oslovil, uvedla, že odůvodnění, proč se prvoinstanční soud odklonil od podvodu, je skoro nulové.

„Soud prvního stupně vycházel z úvahy, že jednáním obžalované došlo k poškození pověsti školy (tedy nemajetkového práva). Dle mého názoru se toto bude ale těžko prokazovat, navíc soud I. stupně neprovedl k tomuto ani žádné dokazování,“ zhodnotila Audová.

Paradoxní rozhodnutí

Bývalá ředitelka Drahomíra F. tímto způsobem podle obžaloby podvedla dvě školy, když se nejdříve hlásila jako učitelka na ZŠ Bítovská a teprve poté na ZŠ v Libčicích nad Vltavou. Jenže soud ji v první části, tedy kdy působila na ZŠ Bítovská, obžaloby zprostil. I v tom následně narazil u krajského soudu.

Osm let vedla základní školu se zfalšovaným diplomem. Před soudem jí hrozí několik let vězení

Číst článek

„Není možné, aby soud o jediném skutku rozhodl dvakrát, konkrétně jednak odsuzujícím a jednak zprošťujícím výrokem, kdy okresní soud poněkud paradoxně v odsuzujícím výroku dovozuje prakticky shodný skutkový děj jako v části zprošťující, v níž uzavřel, že o trestný čin nejde,“ podivují se odvolací soudci.

Souzená bývalá ředitelka vinu odmítá a před soudem se hájila tím, že nevěděla, že je její zfalšovaný diplom padělkem. Takovou obhajobu soud označil za zcela nevěrohodnou.

Jasno po tlaku rodičů

Drahomíra F., která dříve vystupovala pod jiným jménem, působila od roku 2007 jako učitelka na ZŠ Bítovská. Později se z pozice učitelky v Libčicích nad Vltavou stala zástupkyní ředitele a přihlásila se do konkurzu na nové vedení. Ten vyhrála jen s kopií magisterského diplomu, jak již dříve server iROZHLAS.cz popsal ZDE.

Kopie předkládaného diplomu začala ve veřejném prostoru kolovat poté, co se hromadily stížnosti několika desítek rodičů na vedení školy. Někteří z nich proto požádali bývalé vedení radnice, aby zveřejnilo dokumenty, podle kterých ředitelka vyhrála výběrové řízení.

„Celé to začalo na podzim předtím. Proběhly i schůzky se zástupci obce a rodiče nakonec sepsali petici na zlepšení vedení školy. Ředitelka těsně před konáním školské rady, na které měla představit a obhájit novou koncepci školy, podala rezignaci,“ popsal již dříve jeden z rodičů Jan Jetmar pro iROZHLAS.cz.

Po tomto zjištění na jaře 2020 muselo vedení města přes úvodní zdráhavý postoj situaci řešit. Rodiče i zřizovatel školy tak následně podali na údajnou učitelku češtiny a výtvarné výchovy trestní oznámení.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme