Ředitelka ÚSTR chce odvolat další lidi. Několik zaměstnanců vyhlásilo stávkovou pohotovost

Pracovníci Ústavu pro studium totalitních režimů vyhlásili stávkovou pohotovost. Jedna z odborových organizací v ústavu je nespokojená s personálními změnami, které provádí nová ředitelka Pavla Foglová. Ta chce propustit Zlatuši Kukánovou, Pavla Žáčka a Reného Schreiera.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová

Nová šéfka ÚSTR Pavla Foglová | Foto: Filip Jandourek

Nespokojení odboráři se podle Miroslava Vodrážky, zástupce jedné odborové organizace, která má asi dvě desítky členů, obávají mimo jiné personálních čistek:

„Práce a činnost zaměstnanců ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek se stala od jmenování nových členů Rady ÚSTR počátkem letošního roku předmětem nevybíravých útoků a dehonestace. A to bez ohledu na to, zda se jednalo o práci technickou nebo odbornou. K těmto útokům se po svém skandálním zvolení připojila i nová ředitelka Pavla Foglová.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem poledních Ozvěn dne byla předsedkyně rady ÚSTR Petruška Šustrová.

Podle předsedkyně Rady ÚSTR Petrušky Šustrové odboráři nepředložili žádné požadavky: „Pokud je mi známo, odboráři nepředložili vedení žádné požadavky, seznam stávkujících, nic. Takže mně to celé přijde trochu zmatené."

Situaci podle ní vyhrocuje jen několik jednotlivců. Za výměnou ředitele si stojí.

„Ústav i archiv fungují naprosto normálně. Badatelé přicházejí, dostávají svoje spisy, historici bádají. Já si myslím, že jsme udělali dobře, že jsme pana Hermana odvolali. Za paní ředitelkou plně stojíme.“

Pavla Foglová chce odvolat vedoucí Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou. Podle Foglové nekomunikovala, ta to ale odmítá. Kukánová je znepokojena tím, že se poškozuje dobré jméno archivu.

Ředitelka Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuše Kukánová, Ústav pro studium totalitních režimů | Foto: Filip Jandourek

Nová ředitelka už před pár dny potvrdila, že chce do vedení archivu jmenovat Světlanu Ptáčníkovou, protože není spokojená mimo jiné s digitalizací spisů.

„Myslím, že jsou v archivu velké nedostatky. V celém systému metadat je nepořádek. Mohou se v tom vyznat pracovníci IP, ale k digitalizovaným spisům většinou nemají přístup archiváři, a pokud mají, tak velmi složitě přes další dva lidi. Což samozřejmě zpomaluje zpřístupňování materiálů," tvrdí Šustrová.

"Uspořádání a zpřístupnění materiálu je podle mě hlavním úkolem archivu. Tam jsem s prací velmi nespokojena,“ dodává.

Propustí Žáčka i Schreiera

Personální změny ve vedení Ústavu pro studium totalitních režimů tím ale neskončí. Nová ředitelka chce propustit i šéfa své kanceláře Pavla Žáčka a ekonomického náměstka Reného Schreiera.

Ředitelka ústavu má mimo jiné na podatelně výzvu Platformy evropské paměti a svědectví proto, aby vysvětlila okolnosti půjčky, kterou měla v minulosti poskytnout ODS. Šlo o asi 20 milionů korun. Její firma měla peníze poskytnout straně v roce 1996.

Pavla Foglová nahradila v čele ústavu Daniela Hermana, kterého odvolala Rada ÚSTR, podle níž nepanovala spokojenost s jeho prací. Odvolaný ředitel, ale i pravicová ODS to označují za politicky účelový krok. Odvolání interpretují jako výraz spolupráce ČSSD a KSČM.

Lucie Husárová 1, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme