Ředitelka ÚSTR odvolala šéfku Archivu bezpečnostních složek, ta výpověď nepřevzala

Ředitelka Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) odvolala šéfku Archivu bezpečnostních složek Zlatuši Kukánovou. Její odchod předtím schválila i rada ústavu. Kukánová však odmítla odvolání převzít, protože ho považuje za protiprávní a cítí se stále být šéfkou archivu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelka Archivu bezpečnostních složek Zlatuše Kukánová | Zdroj: ČTK

V malé zasedací místnosti v pátém patře se tlačilo asi dvacet lidí, někteří do jednání rady vstupovali pískotem i potleskem. Veřejnost poté byla vykázána za dveře, a to včetně novinářů.

Pro odvolání hlasovalo pět ze šesti členů rady ústavu. Proti byla pouze Naděžda Kavalírová z Konfederace politických vězňů, která se už dříve postavila i proti odvolání ředitele ústavu Daniela Hermana a kritizovala snahu levice ovládnout ústav i archivy.

Foglová zdůvodňovala odvolání Kukánové špatnou komunikací, údajnými nesrovnalostmi v digitalizaci archivních materiálů bývalé Státní bezpečnosti a časté výměny zaměstnanců archivu.

Jednání bylo ještě bouřlivější, když před radu předstoupila Zlatuše Kukánová, která na místo oproti očekávání přišla, a začala svou práci hájit. Kukánová upozornila, že v ústavu pracuje od roku 2011, ale kritici jí vytýkají kroky, které se staly ještě před jejím příchodem.

Odvolání je podle ní na politickou objednávku. Výhrady radních i ředitelky ústavu odmítla, s postupem nového vedení ÚSTR nesouhlasí a považuje ho za protiprávní. Oznámení o odvolání proto odmítla převzít.

To ale Pavla Foglová popírá. „Já jsem předala oznámení o odvolání hned, jak to bylo možné, aby mohla nastoupit nová ředitelka. A mohla skutečně začít pracovat. Bylo to předání za účasti svědků, takže předání odvolání je samozřejmě platné,“ míní Foglová.

„Opravdu bylo největším šokem, když nám paní ředitelka Foglová řekla o tom, že byly vyplaceny v obrovské výši odměny za minulý rok z letošního rozpočtu. A že byly zvýšeny platové výměry řadě zaměstnanců, byla tedy porušena rozpočtová kázeň a chybějí prostředky na prosincové platy,“ tvrdí předsedkyně rady Petruška Šustrová.

Novou ředitelkou Archivu bezpečnostních složek chce Foglová jmenovat Světlanu Ptáčníkovou.

Odvolání šéfky archivu je další změnou, kterou nová ředitelka ústavu Foglová stihla za 15 dnů ve funkci. Čistky kritizuje především ODS, která upozorňuje na snahu opozičních stran instituci i archiv ovládnout.

Michaela Vetešková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme