Hackeři chtějí po Ředitelství silnic a dálnic desítky milionů. Organizace zvažuje, že zaplatí

Desítky milionů korun chtějí hackeři po Ředitelství silnic a dálnic za odblokování přístupu do jeho systémů a úložišť. Hospodářským novinám to řekl ředitel organizace Radek Mátl. Kybernetickému útoku čelilo ŘSD 17. května, data se stále nepodařilo obnovit. Potrvá to nejméně pět měsíců. Pozastavené je vypisování zakázek, což znamená, že se zpozdí soutěže na stavbu silnic a dálnic. Mátl zvažuje, zda by nebylo výhodnější požadovanou částku zaplatit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dálnice, ilustrační foto

Hackeři chtějí po ŘSD desítky milionů za odblokování přístupu k datům (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ředitelství silnic a dálnic a IT experti už dříve označili útok za sofistikovaný a hluboký. Hackeři použili ransomware, což je vyděračský program, který zašifruje data a za jejich odblokování žádá výkupné.

Po ‚horkém‘ dubnu se počet kybernetických incidentů vrátil k průměru,uvedl úřad pro kyberbezpečnost

Číst článek

Sumu chtějí v bitcoinech. O jakou částku přesně jde, nechtěl ředitel ŘSD Radek Mátl říct. „Sdělili jsme ji policii a dalším vyšetřujícím orgánům, ale neradi bychom ji sdělovali veřejně,“ řekl Hospodářským novinám Mátl. Potvrdil ale, že jde o desítky milionů korun.

Podle deníku mohou být škody způsobené hackery ještě vyšší. Kvůli odložení vypisování zakázek je možné, že bude muset ŘSD platit penále dodavatelům, kterým nezaplatí včas. Ředitelství ale tvrdí, že má ve splatnosti faktur časovou rezervu. „Pozdní zaplacení bude maximálně v ojedinělých případech, a to doufáme, že se subjekty dohodneme,“ podotkl Mátl.

Z peněz daňových poplatníků

Přesto uvažuje o tom, zda není lepší výkupné zaplatit. Žádné jednání se ale zatím neuskutečnilo. Problém je v tom, že ŘSD je veřejnou institucí, a rozhoduje tak o penězích daňových poplatníků. Podnik navíc ještě nespočítal veškeré škody a celá událost se zároveň vyšetřuje. „Takže zatím je předčasné hovořit, jestli by se zaplacení vyplatilo, nebo ne,“ sdělil Mátl.

ŘSD přišlo o celé účetnictví a všechny smlouvy uložené na discích. Na obnově pracují jeho technici. Dosud se jim podařilo upravit přístupy k deseti ze 70 potřebných programů. Stále zablokován je například program na kontrolu fakturovaných částek od dodavatelů.

„Na stavbách jsme to ale zatím schopni řešit i bez něj a odvedenou práci kontrolovat. Ale je to všechno samozřejmě složitější,“ dodal Mátl. Počítá s tím, že podnik zaplatí všechny závazky do konce června.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost na konci května oznámil, že útočníka zná, z taktických důvodů ho zatím nezveřejní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme