Soud potvrdil pokutu pro Ředitelství silnic a dálnic. Za soutěž na svodidla musí zaplatit 900 tisíc

Krajský soud v Brně ve středu potvrdil pokutu 900 000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže pro Ředitelství silnic a dálnic, které ji dostalo před třemi lety za výměnu středových svodidel na R46. ČTK to zjistila z webu soudu. Krajský soud původně pokutu zrušil, po letošním verdiktu Nejvyššího správního soudu ale musel změnit svůj názor.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Středová svodidla (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) oslovilo v roce 2011 tři dodavatele a z jejich nabídek vybralo jako nejvhodnější AlpineBau s cenou 160 milionů korun. Postupovalo ale bez otevřené soutěže v jednacím řízení bez uveřejnění, což je možné pouze v ojedinělých případech.

ŘSD argumentovalo havarijním stavem svodidel, která ohrožovala bezpečnost silničního provozu. Tuto argumentaci ale antimonopolní úřad odmítl s tím, že na špatný stav svodidel policie upozorňovala ŘSD opakovaně devět měsíců před zadáváním zakázky.

Úřad tvrdil, že ŘSD mohlo situaci předvídat a současně mělo pro použití vhodného druhu zadávacího řízení dostatečný časový prostor. ŘSD hrozila pokuta až osm milionů korun. Fakt, že ŘSD oslovilo aspoň tři firmy, vzal antimonopolní úřad jako polehčující okolnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme