Referenda VV mohou přinést pnutí v koalici

O způsobu, jakým by vláda měla prosadit chystané reformy, rozhodují členové a příznivci Věcí věřejných ve vnitrostranickém internetovém referendu. Pokud se přikloní k tomu, že by reformní kroky měly být přijaté jako ústavní zákon, bude pro ně muset vláda získat také podporu opozičních poslanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference strany Věci veřejné

Tisková konference strany Věci veřejné | Foto: Tomáš Adamec

Vedení Věcí veřejných se členů a příznivců ptá i na to, jestli má ve vládě vyjednat, aby se základní principy důchodové a zdravotní reformy staly ústavním zákonem. Na prosazení takové normy ale nemá vláda v parlamentu dost zákonodárců.

Dva sněmovní hlasy

V takovém případě by vládní koalice potřebovala alespoň dva hlasy poslanců opozičních stran. Předsedoci poslanců TOP 09 Petru Gazdíkovi se postup Věcí veřejných příliš nezamlouvá:

„Považuji to za nesmyslné, zvláště po zkušenosti s ústavním zákonem o poslanecké imunitě, který ČSSD použila jako vydírací taktiku, kdy ve třetím čtení to chtěla naprosto jinak to chtěla naprosto jinak. Myslím, že je povinností koalice uskutečnit reformy v příštím roce a jednoznačně se k tomu Věci veřejné i zavázaly. Toto vidím jako nějakou nesmyslnou ústupovou taktiku. Věřím, že véčkaři to v referendu nepodpoří,“ domnívá se Gazdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O referendech Věcí veřejných mluvila ve Zprávách o dvanácté Václava vařeková

V Senátu chybí koalici ještě více hlasů. Podle místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peak je ale pro další postup strany výsledek referenda závazný.

„Jsem přesvědčená o tom, že pokud chceme, aby tyto reformy fungovaly nejenom po zbytek tohoto volebního období, ale i v příštích, shoda s opozicí tady musí být. Alespoň na nějakých základních bodech jednotlivých reforem. Pokud tato vláda chce skutečně odpovědně k reformám přistoupit, musí jednat s opozicí,“ zdůraznila Peake.

Výzva k vypovězení

Podle ministra financí Miroslava Kalouska by byl požadavek vázat reformy na souhlas sociální demokracie v podstatě výzvou k vypovězení koaliční smlouvy.

Změnu systému vyplácení důchodů mají ministři představit už v prvních měsících příštího roku. Jak v Rádiu Česko řekl ministr financí Miroslav Kalousek - určitě bude obsahovat i zvýšení spodní sazby DPH.

„Ze zvýšeného inkasa DPH je potřeba financovat určitou část transformačních nákladů penzijní reformy. Z mého pohledu bych si samozřejmě přál co nejdůslednější penzijní reformu - a pak jsem uvažoval o jednotné 19procentní sazbě. Diskuse musí být vedena právě o tom, jak bude vypadat penzijní reforma a z čeho budeme financovat její transformační náklady. Ta sazba DPH je až parametr na samém konci diskuse,“ upozornil Kalousek.

„Myslím si, že je nezbytné projednat penzijní reformu s opozicí. Já jsem dokonce dlouho tvrdil, že penzijní reforma je projekt pro mnoho generací, takže je ideální, aby se na ní vláda shodla s opozicí. Je ale naprosto zřejmé, že současná opozice není ochotna dohodnout se na jakékoliv systémové změně,“ uvedl také ministr Kalousek.

Vedení ODS už dříve uvedlo, že s opozicí chce o podobě reforem jednat, jejich přijetí ale podporou levice nepodmínilo.

Milan Kopp, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme