‚No tak sláva, bude vláda.‘ Reakce politiků na chystaný kabinet ČSSD a ANO s podporou komunistů

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš přivítal výsledek referenda, ve kterém ČSSD rozhodla o vstupu do vlády s jeho hnutím. Některé opoziční strany ale rozhodnutí sociálních demokratů kritizují. Vadí jim například podpora KSČM, díky které má druhý Babišův kabinet vzniknout. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak připomněl, že prezident Miloš Zeman odmítá jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho, kterého navrhuje sociální demokracie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš, šéf ČSSD Jan Hamáček a šéf KSČM Vojtěch Filip | Foto: Reuters/Filip Jandourek, Český rozhlas/Luboš Vedral, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jsem rád, že referendum dopadlo pozitivně a že se ČSSD rozhodla vstoupit s úspěšným hnutím ANO do vlády,“ řekl k výsledkům referenda premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

Předseda KSČM Vojtěch Filip teď očekává, že budou pokračovat jednání s oběma stranami. Při nich by se podle Filipa mohlo ještě změnit i programové prohlášení nové vlády.

„Samozřejmě očekávám, že nově nastoupivší ministři se budou chtít v programovém prohlášení nějakým způsobem zviditelnit, takže očekávám, že dozná určitých změn," uvedl pro Radiožurnál Filip.

Podpora komunistů některým vadí

Část opozičních stran rozhodnutí sociálních demokratů vstoupit do vlády kritizuje. Třeba občanským demokratům se nelíbí, že vláda má vzniknout s podporou komunistů.

ČSSD půjde do vlády s ANO. Hamáček trvá na Pochem jako ministrovi zahraničí

Číst článek

„Vedení ČSSD udělalo vše pro to, aby přesvědčilo členskou základnu, aby pod patronátem Miloše Zemana vznikla polokomunistická vláda ANO, ČSSD a KSČM," poznamenal předseda ODS Petr Fiala.

Podpora KSČM vadí také předsedovi STAN Petru Gazdíkovi, vznik nového kabinetu ale vítá. „No tak sláva, bude vláda! Ne že by byla podle mého gusta, opře se o komunisty, takže to fakt ne. Ale alespoň skončí měsíce vlády bez důvěry sněmovny, kdy se strana s třetinovou podporou voličů chovala jako absolutní vítěz!“ napsal na twitteru.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek pak kritizuje, že vládu povede obviněný premiér.

„KDU-ČSL byla připravena vstoupit do vlády s hnutím ANO. Ovšem na rozdíl od sociálních demokratů stále trváme na tom, že ve vládě nemá být člověk, který je obviněn ze závažného trestného činu, a že je nepřijatelné, aby vznikla za podpory KSČM nebo SPD,“ řekl pro Radiožurnál Bělobrádek.

VIDEO: ČSSD chce do vlády s ANO. Podívejte se na speciál Radiožurnálu s politiky a komentátory

Číst článek

Babiše policie obvinila z podvodu v případě financování farmy Čapí hnízdo. Premiér ale obvinění považuje za politicky motivované.

Podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila pak sociálním demokratům vstup do vlády uškodí a její preference budou dál klesat.

„V případě, že sociální demokraté budou mít na některé věci ve vládě odlišný názor než Andrej Babiš, tak si své věci prohlasuje na půdě poslanecké sněmovny s KSČM a SPD,“ uvedl pro Radiožurnál Pospíšil.

Je také přesvědčený o tom, že menšinová vláda ANO a ČSSD díky podpoře komunistů získá ve sněmovně důvěru.

Také šéf SPD Tomio Okamura kritizoval vznikající vládu ČSSD a ANO s podporou komunistů. „Nová vláda je podrazem na každého voliče, kdo žádal zásadní změnu české politiky a kdo se obával, že budeme dál slepě poslouchat diktát EU, včetně diktátu v oblasti imigrační politiky,“ napsal na twitteru.

Předsedovi Piráů Ivanu Bartošovi se pak nelíbí, že kandidátem na ministra zahraničí je Miroslav Poche, kterého navrhuje sociální demokracie.

„Když se podíváme na historii pana Pocheho, tak ta také není v české historii bez škraloupu. Přebarvoval peníze od sponzorů na členské příspěvky a takto plnil kasu sociální demokracie,“ tvrdí Bartoš.

Spor o Pocheho

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na výsledek referenda připomněl, že prezident Miloš Zeman odmítá Pocheho jmenovat.

Pět uchazečů o ministerské křeslo. Podívejte se, koho ČSSD nominovala do vlády s hnutím ANO

Číst článek

„Pan prezident v úvodu vnitrostranického referenda veřejně informoval členy ČSSD, že Miroslava Pocheho nejmenuje ministrem zahraničních věcí," napsal Ovčáček na twitteru.

S vědomím tohoto faktu členové ČSSD rozhodli o vstupu do vlády premiéra Andreje Babiše," dodal.

Předseda ČSSD Jan Hamáček přitom v pátek znovu zopakoval, že sociální demokraté ohledně toho neustoupí.

„Pan premiér Babiš ode mě dostane pět jmen kandidátů sociální demokracie na ministry a bude to těch pět jmen, které schválilo předsednictvo sociální demokracie,“ potvrdil Hamáček. 

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme