Referendum v Českém Těšíně neplatné - přišla jen čtvrtina voličů

Referendum o prodeji městských domů a kotelen v Českém Těšíně je neplatné. Dostavilo se totiž pouhých 29 procent oprávněných voličů, přitom potřebná byla alespoň polovina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova radnice | Foto: Český Těšín

Hlasování vyvolaly protesty několika tisíc obyvatel, kteří odmítají, aby se zhruba 50 obytných domů v centru města prodávalo obálkovou metodou. To v praxi znamená, že dům získá ten, kdo nabídne nejvíc. Iniciátoři protestní petice požadovali předkupní právo pro současné nájemníky a nižší prodejní cenu. Za tento návrh se postavila i drtivá většina hlasujících.

Referendum mohlo lidem předkupní právo zaručit, tak jako je to běžné v okolních městech. Aby bylo úspěšné, musela ale přijít polovina obyvatel města, kteří mají právo volit. Nízké volební účasti se obával opoziční zastupitel Zdeněk Budínský. "Pokud by se nezúčastnil potřebný počet občanů a referendum by bylo neplatné, tak se otevře možnost vedení města a zastupitelům realizovat tu jejich původní představu," řekl ještě před referendem.

Zastupitelé chtějí při svém rozhodování přihlédnout k výsledkům neplatného plebiscitu, zřejmě ale dojde na kompromis. Rozdíl v příjmu do městské pokladny činí u obou návrhů až 100 milionů korun.

Milan Kopp, Martin Knitl, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme