Reflex se musí omluvit ministru Březinovi

Vydavatel týdeníku Reflex, společnost Ringier ČR, se má omluvit ministru Karlu Březinovi za to, že do komiksu Zelený Raoul zařadil karikatury jeho nahé osoby. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Vydavatel, jeho advokát i management se podle šéfredaktora týdeníku Petra Bílka domnívají, že tento proces je precedenční, a proti rozsudku se odvolají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Březina | Foto: Úřad vlády ČR

Ministr Březina spor o ochranu osobnosti vyhrál a vydavatel časopisu Reflex se mu musí do 14 dnů omluvit. V prvním květnovém čísle Reflexu ho autoři Zeleného Raula na čtyřech obrázcích zobrazili nahého a v choulostivých situacích. Soudkyně uvedla, že došlo k neoprávněnému zásahu do osobních práv žalobce, Březinovi se tak dostane morální satisfakce, o kterou žádal. Omluva má být otištěna na téže straně časopisu, na které vychází komiks Zelený Raul. Šlo o vůbec o první případ, kdy politik podal žalobu u civilního soudu kvůli svému zpodobnění v kresleném komiksu.

Ministr Březina původně navrhoval, aby byly součástí omluvy i výroky, doprovázející jednotlivé obrázky. Soud je však z omluvy vyškrl. Ministr Březina k tomu řekl: "Dokonce si myslím, že to současné znění omluvy mi možná bude vyhovovat víc než to původně navrhované."

Stejně jako ministr Březina, odcházel také kreslíř komiksu Zelený Raoul Štěpán Mareš i přes prohru ze soudní síně očividně spokojen. "Omluva sama o sobě je tak perfektní, tak vtipná, i v tom novém znění je velmi vtipná, myslím si, že čtenáři, až ten časopis budou číst, tak buď tomu snad ani věřit nebudou, že něco takovýho stvořil ministr vlády. Myslím si, že si budou myslet, že to napsal buďto hlupák anebo blázen."

Markéta Kaclová, Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme