USA 0:1 Česko

Reforma by měla počítat s vyšším věkem při odchodu do důchodu

Důchodová reforma v Česku by měla počítat se zvyšováním věku pro odchod do penze. Pouhý růst daní a odvodů český penzijní systém nezachrání. Vyplývá to ze závěrečné zprávy expertního týmu, který déle než rok propočítával návrhy reformy jednotlivých politických stran ve sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodkyně | Foto: Jan Rosenauer

Výsledky své práce představí na semináři právě dnes. Ukázalo se, že důchodová reforma je nutná, česká společnost totiž stárne. Lidé nad 60 let tvoří asi pětinu populace. Koordinátor tehdejšího týmu expertů Vladimír Bezděk řekl, že by i nadále měli všichni do důchodového systému přispívat stejně.

"Příspěvková sazba, která dnes financuje systém, což je 28 procent, je dostatečná a její další zvyšování nepovažujeme za dlouhodobé řešení důchodových problémů. Některé strany navrhují určité zvýhodnění, například rodin s dětmi, ale i tak je to zvýhodnění spíše okrajové. Domnívám se, že ta sazba bude v zásadě pro všechny stejná i nadále," dodal.

Julie Rákosová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme