Reforma financí na jednání kabinetu

Vláda na dnešním zasedání projedná návrhy novel zákonů souvisejících s reformou veřejných financí. Jde třeba o novelu zákona o daních z příjmů, o stavebním spoření, o nemocenském, zdravotním, sociálním a důchodovém pojištění, o službě a odměňování státních zaměstnanců a další související zákony. Vláda chce díky reformě během tří příštích let uspořit asi 200 miliard korun. Premiér Vladimír Špidla s osudem reformy spojil osud svého kabinetu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministři na jednání sněmovny

ministři na jednání sněmovny | Foto: Stanislav Peška

Jedním z konkrétních důsledků reformy by mělo být například to, že lidé by do důchodu odcházeli až ve třiašedesáti letech. Penzisté by si ale pak na druhou stranu mohli vydělávat, kolik by chtěli, aniž by se jim důchod krátil. Dosud je to tak, že v prvních dvou letech po odchodu do penze zákon jejich příjem omezuje. Ministerstvo práce zároveň navrhuje vládě omezení předčasných důchodů.

Další návrh Škromachova ministerstva předpokládá, že osoby samostatně výdělečné činné, tedy hlavně živnostníci, budou státu odvádět víc než dosud. Povinný odvod se má zvýšit u těch lidí, kteří vykazují nízké příjmy z podnikání. Ministerstvo chce uspořit státní peníze i změnou výpočtu nemocenské. Ta se má počítat z průměrného výdělku za posledních dvanáct měsíců, zatímco dosud je rozhodná doba čtvrt roku. Nižší daň by měly ze svých příjmů platit podniky, a to o tři procenta.

Ministr financí Bohuslav Sobotka odhaduje, že pokud by se veřejné finance nereformovaly, byl by schodek veřejných rozpočtů v roce 2006 už osm procent hrubého domácího produktu oproti nynějším šesti procentů. Pokud se reforma podaří, měl by se podle Sobotky dostat deficit pod čtyři procenta HDP.

Během tří příštích let by tak vláda měla díky reformě uspořit asi 200 miliard korun a naopak získat dalších 70 miliard kvůli vyšším daním. Proti vládnímu návrhu reformy se ale bouří odbory - tvrdí, že je nespravedlivá a postihuje hlavně zaměstnance a sociálně slabší vrstvy.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme