Reforma justice by měla zrychlit práci soudů

Méně administrativy pro soudce požaduje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Do budoucna by proto soudci na okresních a krajských soudech měli pracovat v takzvaných minitýmech. To s sebou nicméně ponese i některé personální změny, které resort plánuje v rámci reformy justice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Marián Vojtek

Každý soudce by měl mít nově k dispozici dva pracovníky, kteří by dělali většinu nutného papírování. Soudcům by tak mohl přibýt až jeden pracovní den, který by tak mohli věnovat řešení soudních sporů. Ministr Jiří Pospíšil si od toho slibuje i zrychlení soudních řízení.

"Tato reforma povede ke zkrácení délky soudního řízení, spisy po soudech nebudou složitě a dlouze obíhat, budou kolovat pouze mezi soudcem a jeho týmem a soudce tak bude moci činit rychlé pokyny svému týmu a ten je bude rychle plnit. Takže celková délka soudního řízení se zkrátí," vysvětlil ministr.

Soudní minitýmy by se měly zavádět postupně. Úprava personální situace je jednou ze součástí reformy justice, kterou chce Pospíšil uskutečnit v příštích třech letech. Ministerstvo chce například snížit počty některých zaměstnanců a naopak navýšit počet vyšších soudních úředníků.

Jaké zkušenosti s českým soudnictvím máte vy? Hlasujte v naší anketě!

Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme