Reforma penzijního systému opět tématem politických lídrů

Lídři všech parlamentních stran se dnes znovu pokusí podepsat dohodu o reformě penzijního systému. Výhrady mají komunisté - zatímco koaliční strany i opoziční ODS souhlasí s tím, aby lidé šli do penze v 65 letech kolem roku 2030, komunisté chtějí věk zvýšit až později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci si pochutnávají na české kuchyni

Důchodci si pochutnávají na české kuchyni | Foto: Miroslav Konvalina

Předseda vlády a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek věří, že politici se na konečné formulaci nakonec shodnou: "Já bych byl rád, kdyby to bylo přijato konsensuálně všemi politickými stranami. Nebo, aby tam byla transparentní výhrada komunistů, že s tímto nemohou souhlasit. A o tom se už pak třeba už bude při tom paragrafovaném znění hlasovat."

Opoziční ODS určitě nebude tou stranou, která by při jednání o důchodové reformě dělala obstrukce. Tvrdí to šéf strany Mirek Topolánek. Zároveň ale - v narážce na to, že premiér Paroubek usiluje o podporu KSČM - Topolánek předpokládá, že dohoda bude velmi složitá.

"Protože my na ty podmínky komunistů každopádně nepřistoupíme. Současně říkám, že pokud přistoupíme na ten čtyřbodový program, který je v zásadě správný, určitě nebudeme dávat bianco šek na konkrétní řešení. A každé řešení konkrétního bodu bude vyžadovat normální parlamentní diskusi a normální legislativní průběh."

Podle Topolánka jde o věc, která musí mít nadstranický ráz. Šéf nejsilnější opoziční strany se zároveň obává, že se změny do voleb nestihnou a že se tak důchodová reforma stává tématem pro příští vládu.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme