Reforma penzijního systému opět tématem politických lídrů

Lídři všech parlamentních stran se dnes znovu pokusí podepsat dohodu o reformě penzijního systému. Výhrady mají komunisté - zatímco koaliční strany i opoziční ODS souhlasí s tím, aby lidé šli do penze v 65 letech kolem roku 2030, komunisté chtějí věk zvýšit až později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci si pochutnávají na české kuchyni | Foto: Miroslav Konvalina

Předseda vlády a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek věří, že politici se na konečné formulaci nakonec shodnou: "Já bych byl rád, kdyby to bylo přijato konsensuálně všemi politickými stranami. Nebo, aby tam byla transparentní výhrada komunistů, že s tímto nemohou souhlasit. A o tom se už pak třeba už bude při tom paragrafovaném znění hlasovat."

Opoziční ODS určitě nebude tou stranou, která by při jednání o důchodové reformě dělala obstrukce. Tvrdí to šéf strany Mirek Topolánek. Zároveň ale - v narážce na to, že premiér Paroubek usiluje o podporu KSČM - Topolánek předpokládá, že dohoda bude velmi složitá.

"Protože my na ty podmínky komunistů každopádně nepřistoupíme. Současně říkám, že pokud přistoupíme na ten čtyřbodový program, který je v zásadě správný, určitě nebudeme dávat bianco šek na konkrétní řešení. A každé řešení konkrétního bodu bude vyžadovat normální parlamentní diskusi a normální legislativní průběh."

Podle Topolánka jde o věc, která musí mít nadstranický ráz. Šéf nejsilnější opoziční strany se zároveň obává, že se změny do voleb nestihnou a že se tak důchodová reforma stává tématem pro příští vládu.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme