Reforma policie se možná nebude ze Senátu vracet sněmovně

Poslancům se možná na stůl nevrátí reforma policie. Problémy kolem měření rychlosti obecní policií nebo vyšetřování trestných činů policistů by totiž mohla řešit až na podzim samostatná novela zákona. Ve hře nicméně zatím zůstávají obě varianty. Vyplynulo to z dnešního jednání senátorů ODS s ministrem vnitra Ivanem Langerem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista s radarem

Policista s radarem | Foto: Stockxpert

Ivan Langer na klub přišel stranické kolegy přesvědčit o nutnosti změnit dvě konkrétní věci v reformě. Při hlasování ve sněmovně totiž poslanci sebrali obecní a městské policii možnost měřit rychlost na silnicích a současně zavedli novinku, podle které by trestné činy policistů řešili jen jejich kolegové. Ministr vnitra Ivan Langer nicméně věří, že ať už se zvolí kterákoliv cesta, od ledna bude reforma platit v jejím původním znění.

"Věřím, že od 1. 1. 2009 bude reforma policie platit v té původní verzi. Tedy že i městská policie bude oprávněna měřit rychlost ve větší spolupráci s republikovou policií a že i nadále trestné činy policistů bude vyšetřovat státní zástupce," řekl Langer.

Ve hře ale zůstává i možnost napravit rozhodnutí poslanců tím, že se zákon do sněmovny vrátí ze Senátu. O tom, které z variant dá klub přednost, definitivně senátoři rozhodnou až příští úterý. Podle senátora ODS Jaroslava Kubery by ale bylo lepší sporné dvě věci upravit až novelou například na podzim. Vrátit reformu do sněmovny by podle něj bylo v tuto chvíli moc riskantní.

"Výhoda toho řešení bude, že to nebude pouhé vrácení do původního stavu. Alespoň některá města zjistila, že nelze dělat z bezpečnosti silničního provozu byznys. Já třeba budu požadovat, aby měření nebylo tajné, ale i řidiči by měli vědět, že jedou po nebezpečném místě. Námitka, že když nás uvidí, tak zpomalí, o to přece jde. I kdyby se to nestihlo opravit do 31. 12. a městské policie jeden měsíc neměřili, tak se nic dramatického nestane," doplnil Kubera.

Také sociální demokrat Jeroným Tejc si myslí, že městská policie by rychlost na silnicích měřit měla. Namísto dalších změn v reformě policie, která minulý týden definitivně prošla sněmovnou, by ale podle něj bylo lepší celou věc řešit například novelou zákona o obecní policii. Podle Jeronýma Tejce by se nicméně mělo jednat o podmínkách, za jakých by strážníci rychlost měřili.

"Jsem přesvědčen, že lze nalézt takové podmínky, které více navážou v rozhodování, kde měřit a s jakým účinkem, s jakou tolerancí na Policii České republiky. Pokud má být cílem zvýšení bezpečnosti, tak jednoznačně musí být místa, kde se měří, zveřejněna. A třeba je i varovat, že tam je kamerový systém, který to monitoruje, nikoliv pouze namontovat kamerový systém, aby přinášel zisk dané obci," dodal Tejc.

V případě, že by se reforma policie vrátila do sněmovny ze Senátu, sociální demokracie by ji nepodpořila. Jako celek je totiž pro ČSSD nepřijatelná.

Veronika Malá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme