Reforma školství přežila ve sněmovně první čtení

Vláda dnes ve sněmovně v prvním čtení uhájila klíčové návrhy zákonů, od kterých si v budoucnu slibuje modernizaci českého školství, například maturit. Poslanci ODS sice navrhovali zamítnutí předloh, ale nepodpořili je ani opoziční komunisté, ani koalice. Vládní návrhy včetně takzvaného školského zákona tak budou dále projednávat parlamentní výbory.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole

Ve škole | Zdroj: AFP

Návrhy zákonů o vzdělávání mají podle kabinetu zavést významné novinky, například novou maturitu. Od roku 2008 by měla mít dvě části - státní a školní. Rámcové vzdělávací programy, které by nahradily stávající osnovy, mají přispět k tomu, že děti se budou učit v souvislostech a ubude "biflování".

Součástí balíku změn je samostatný zákon o pedagogických pracovnících. Vládní návrh má vytvořit kariérní řád, při kterém se bude na platu víc odrážet to, jak se učitel dál vzdělává, než to, kolik let má odslouženo.

Zásadně proti koaličnímu návrhu školského zákona byli poslanci ODS. Podle šéfa odborného sněmovního výboru Waltra Bartoše je špatný mimo jiné v tom, že nereflektuje moderní trendy ve vzdělávání. "Omezuje vzdělávací volnu, vede k tomu, že způsob financování v budoucnu způsobí plýtvání prostředky daňových poplatníků. Je to norma byrokratická a centralistická," namítá Bartoš.

Ministryně školství, sociální demokratka Petra Buzková se další diskusi o případných úpravách norem nebrání, avšak na jejich koncepci trvá. "Celá sada návrhů, které zde byly vyjádřeny v obecné rozpravě, jsou věci, o kterých je možné diskutovat, a myslím, že celá řada z nich jsou míněny velmi konstruktivní. Zákon určité změny snese, samozřejmě nikoliv změny koncepční."

Ministryně Buzková slibovala zákon už loni na jaře. Vláda ho ale schválila až letos v březnu po vleklých koaličních jednáních. Kompromisní návrh tak dnes podpořil i klub nejmenší vládní strany US-DEU, jejíž šéf Petr Mareš patřil k nejtvrdším kritikům předlohy.

Spor byl mimo jiné o to, jestli má být poslední rok školky zdarma a zda zachovat školné na vyšších odborných školách. Školné se na těchto školách bude platit dál, i když Buzková původně chtěla, aby byly zadarmo.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme