Reforma veřejných financí: Do důchodu půjdeme v 63 letech

Koaliční kabinet Vladimíra Špidly má plán, jak zastavit zvyšování dluhu státní pokladny. Schodek veřejných rozpočtů by měl během příštích tří let klesnout ze současných šesti na čtyři procenta hrubého domácího produktu, a to do roku 2006. Fiskální cíl, ke kterému má reforma směřovat, musí ještě schválit vláda. Podle názoru finančního analytika Pavla Sobíška by ale měla být reforma razantnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Ministr financí Bohuslav Sobotka doplnil, jak bude v příštích třech letech schodek klesat. "Dohodli jsme se na tom, že ta meziroční tempa snižování deficitů budou v určitém koridoru: V prvním roce mezi 0,6 až 0,7 hrubého domácího produktu, pokud jde o veřejné rozpočty, v druhém roce mezi 0,7-0,8 a ve třetím roce mezi 0,8-0,9 procenta hrubého domácího produktu. To je myslím základní výsledek, který nám nyní umožňuje, abychom připravili fiskální cíle v následujícím tříletém období a dospěli k podrobnějším údajům."

Premiér Vladimír Špidla zdůraznil, že už teď se koalice dohodla na řadě opatření, kterými se uspoří peníze státu nebo naopak zvýší jeho příjmy. Jedním z nich je změna rozpočtových pravidel, kdy se ušetřené prostředky budou moci převádět do dalšího roku. To zatím není možné. "Druhý krok je moratorium pro centrální úřady státní správy, třetím krokem na cestě jsou změny v důchodovém systému, čtvrtým krokem je rozhodnutí, že odměňování ve veřejné správě se odehraje v kontextu tohoto systému, pátým krokem na cestě je vyrovnání zvýhodněné pozice osob samostatně výdělečně činných v důchodovém systému."

Experti se také shodli na tom, že by vláda měla s návrhem státního rozpočtu předkládat i závazné výdajové limity na další dva roky dopředu. "A pravidla pro projednávání tohoto rozpočtového výhledu budou podobně přísná jako pravidla pro schvalování samotného státního rozpočtu. Pro jednotlivé kapitoly budou tedy stanoveny závazné rozpočtové rámce, ale na druhou stranu budou mít kapitoly tu výhodu, že nespotřebované prostředky budou moci využít v dalším roce, což by mělo zamezit takovému celkem známému utrácení na konci roku."

Také zahájili debatu o důchodové reformě. Podle Špidly se věk pro odchod do důchodu prodlouží na 63 let. "S tím, že bude stejný věk odchodu do důchodu po určité době pro ženy i pro muže, zrušení náhradní doby pro účely důchodového systému mezi 15-18 lety, to znamená doby přípravy na povolání, automaticky bude zrušena náhradní doba za vojenskou službu, to je jasné, když bude zrušena vojenská služba, přechod na jeden typ předčasného důchodu, a změny, které povedou k vyrovnání pozice osob samostatně výdělečně činných v důchodovém systému."

Oproti původnímu plánu však koaliční odborníci nestihli projednat změny v nemocenské ani daňovou reformu.

A co na to analytici?

Podle hlavního ekonoma HVB bank Pavla Sobíška je sice dobré, že se vláda k těmto krokům odhodlala, ale není si jistý tím, že jsou to kroky dostačující. "Trend zvyšování věku odchodu do důchodu je běžný v celé Evropě a je nevyhnutelný pro to, aby bylo možo penze financovat. A zpřísnění předčasných odchodů do důchodu je jakýsi doplňující krok, které vidím jako nevyhnutelný."

V daňové reformě by byl Sobíšek razantnější postup. "Výsledky z Kolodějí se mi zdají nedostatečné ze dvou pohledů. Za prvé byl sice stanoven cíl charakterizovaný jako 4 procenta HDP v roce 2006, ale nebyl stanoven způsob, jak k tomuto cíli dojít. Zadruhé ani dosažení toho schodku 4 procent HDP neznamená fiskální kosnolidaci. Znamená to totiž že se zadlužování země relativně k HDP bude zvyšovat až do toho roku 2006."

Další jednání o rozpočtové reformě budou pokračovat příští neděli. Jak Špidla řekl Radiožurnálu, pak budou jednání ve vládě. "Teprve potom to bude mít status schváleného vládního materiálu."

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Dušan Valenta, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme